Ahogyan arról a minap a makronom.eu beszámolt, a Joint Venture Szövetség június 8-án tartott Economy Brunch üzleti és networkingreggelijének fókuszában a kis- és közép-, valamint a nagyobb vállalatok számára is igen lényeges finanszírozási formák, a hitelezési környezet változásai álltak.
A mai, magas hitelkamatok idején igen fontos, hogy a vállalkozások miként tudják akár a napi működésüket finanszírozni, illetve a beruházásaikat tervezni.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkára, Lóga Máté előadásában részletesen bemutatta a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét, a fejlesztések, szabályozások lehetséges irányait és a ma elérhető finanszírozási, támogatási lehetőségeket. Először arra mutatott rá, hogy miképp változott meg a külső környezet, amelyben a hazai vállalatoknak működniük kell.
A Covid-járvány tovagyűrűző hatásain, a háborún az elhibázott szankciós politikán, továbbá az ezek révén kialakult energiaválságon túl hatalmas kihívást jelent a globális támogatási verseny felerősödése. Az Egyesült Államok úgynevezett inflációcsökkentő törvénye (Inflation Reduction Act, IRA) jelentős versenyelőnyt teremtett a tengerentúli ipar, mindenekelőtt elektromosjármű-gyártás számára. Az IRA ráadásul
további kulcsfontosságú ipari tevékenységek Amerikába költöztetését vetítheti elő, ami az európai ipar szerepének és jelentőségének jelentős csökkenésével járhat. Erre pedig a gazdaságstratégia alkotóinak reagálniuk kell.
Drámai átalakulás az energiapiacon
Az energiapiacon is komoly átalakulás közepén vagyunk. A ma működő energetikai rendszereket nem arra tervezték, hogy a háztartási és nagyobb naperőművek ilyen volumenű energiát tápláljanak vissza. A megújulók energiamennyisége ráadásul különböző időszakokra vetítve is kiszámíthatatlan, a termelőegységeik beruházási költsége pedig jelentős: ezért a zöldenergia jelenleg nem feltétlenül minden esetben a legkedvezőbb árú energia, ha a beruházási költségeket is figyelembe vesszük. Ugyanakkor az államtitkár hozzátette, hogy
az energiaellátás esetén nem csak az ár az egyetlen lényeges tényező, a szuverenitási szempontokat is fontos figyelembe venni,
ami önmagában is indokolja a további hazai energetikai fejlesztéseket, például a paksi atomerőmű mielőbbi bővítését.
A költségvetés és a vállalati világ pénzügyeiről szólva elmondta: a 2022-es energiacsapdából kikerültünk ugyan, az árak visszarendeződtek, de az energiaválság utóhatásai még ma is érzékelhetők.
Infláció és kamatszint – merre tartanak?
Az energiahelyzet vagy éppen Amerika egyre látványosabb piacvédelme mellett jól ismert kihívás a forintkamatok magas szintje. Szerencsére azonban az infláció stabil csökkenése elindult – derült ki Lóga Máté előadásából. Mint fogalmazott, a jelenlegi magas kamatkörnyezet – a pénzromlás mértékének gyorsabb ütemű javulása esetén – belátható időn belül ugyancsak javulhat. Az államtitkár szavaiból kiderült, hogy folyamatosan vizsgálják az állami beavatkozások további lehetőségeit, akár a Baross Gábor Újraiparosítási Program újabb körének megnyitását is.