Kezdődik
Napi 1,15 millió hordóval csökkenti a kőolajtermelést az OPEC+ több tagja. A váratlan húzás azért is ért felkészületlenül mindenkit, mert a tavaly októberben bejelentett 2 millió hordós csökkentést eredetileg 2023 év végéig hirdették ki, így azonban már bőven 3 millió hordó felett fog járni a mínusz.
Moszkva nem sokat habozott, az OPEC bejelentése után nem sokkal hivatalosan is közölte, hogy kitolja a februárban bejelentett napi félmillió hordós csökkentésének határidejét, amit a nyugati ársapka elleni válaszként hozott – ezzel párhuzamosan pedig új csúcsot állított be a kínai és ázsiai kikötőkbe szállított 3,29 millió hordós, elmúlt havi olajmennyiséggel.
Megállapodtak a tagállamok az orosz olajra kivetett ársapka ügyében. A múlt hét csütörtök óta húzódó vita végére a hordónkénti 60 dolláros összeg tett pontot, amely nagyjából elfogadható az egymásnak feszülő tagállamok mindegyikének.
Lassan dereng
Az a kezdetektől mindenki számára világos, hogy a G7-ek – az USA vezetésével – éppen azért állapítottak meg az orosz kőolajra 60 dolláros plafont (Lengyelország, a balti államok és Zelenszkij legnagyobb bosszúságára), hogy szabadon hagyják kereskedni Moszkvát, elkerülve ezzel az orosz olajexport összeomlását, amely az egész világpiacot megrengette volna. Biztonsági játék volt az elejétől fogva, hiszen a tavaly nyári olajárrobbanás után a piac megnyugodott, a nyugati Brent olajjal együtt pedig az orosz Ural-kőolaj ára is beállt egy olyan alacsonyabb szintre, ahonnan a prognózisok szerint nehéz lett volna a 60 dolláros plafon közelébe kerülnie. Bár Észtország vezetésével a fentebb említett tagországok az ársapka drasztikus csökkentését követelték a márciusi felülvizsgálaton, a G7-ek már a találkozó előtt nyomatékosították, hiába érvelnek a tiltakozó államok azzal, hogy így gyakorlatilag semmilyen kárt nem okoznak Oroszországnak, ellenben növelik annak háborús büdzséjét, felesleges erőlködni, a 60 dolláros limit változatlan marad.
Minden ment is a maga útján egészen addig, ameddig az OPEC+-tagok be nem jelentették a csökkentést, illetve annak határidő-módosítását. Az olajár a Brent esetében 83 dollár fölött jár pillanatnyilag, míg az Ural veszedelmesen közel került a plafonhoz – e sorok írásakor 58,50-en áll. Márpedig ha az Ural eléri a ársapkás limitet, az sok mindent megváltoztathat a szankció megítélésében. Mindenkinek el kell majd döntenie, vállalja-e, hogy leállítja az orosz szállítást, vagy úgy véli, saját gazdasága érdekében megtöri a szankciós egységet, és kiszáll a szó szerint senkinek nem kedvező játszmából.