A számok magukért beszélnek: a Gyurcsány-Bajnai korszak lejtmenete után itt tartanak most a magyar fizetések
Pozitív tendenciára hívta fel a figyelmet a közgazdász.
A forint hétfőn és kedden délelőtt is gyengült, igaz kedd délutánra visszaerősödött, miután a két amerikai bank március 10-11-i csődjének híre végigsöpört a pénzpiacokon. Úgy tűnik, hogy a betétesek teljes kártalanításával elkerülte az USA a nagy bankpánikot, de kérdés, hogy hosszabb távon lesznek-e még ilyen bankcsődök, illetve az infláció csökkenésének ütemére hogyan hatnak a napokban történt események.
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője
Az emelkedő infláció miatt a jegybankok világszerte szigorították a kamatkondíciókat, ami lenyomja a kötvények árát. Mindez veszteséget okozhat azon gazdasági szereplők számára, amelyek lejárat előtt kívánják értékesíteni kötvényeiket – kezdi a helyzet elemzését a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője, Molnár Dániel. Szerinte az USA-ban is ezt történt: az SVB-nél bekövetkező betétkivonást a bank csak a kötvényeinek értékesítésével tudta fedezni, így pedig folyamatosan veszteséget volt kénytelen elkönyvelni.
„Magyarországon ilyen jellegű probléma nem várható, tekintve, hogy a bankok tőkehelyzete rendkívül kedvező az energiaválság ellenére is”
– húzza alá a szakértő.
Érdemes visszaemlékezni, hogy a Sberbank tavalyi csődje sem okozott problémát a hazai bankrendszerben, mivel a hazai leánybank tőkehelyzete megfelelt minden előírásnak, így a betéteseket teljes mértékben kompenzálni tudták.
Az USA-ban az európainál sokkal lazábbak a bankszabályozások, példának okáért nem is minden pénzintézet tartozik a Federal Reserve alá, emiatt is gyakoribbak ott a bankcsődök. A pénzpiacokon a csőd hírére eluralkodott a pánik, amit nem segített, hogy a hatóságok eleinte nem is foglaltak egyértelműen állást arra vonatkozóan, milyen mértékben kívánják megsegíteni a betéteseket.
Ez a pánik terjedt át március 13-14-én Európába és a magyar gazdaságba, mivel sok befektető előtt felrémlett a pénzügyi válság rémképe. A nemzetközi pénzügyi hangulat romlása idején pedig már megszokhattuk, hogy a forint gyengülni kezd, mivel egy rendkívül likvid piacról van szó. Várhatóan ugyanakkor ez a gyengülés csak átmenetinek bizonyul majd, tekintve, hogy a gazdaság fundamentumai nem indokolják.
Egyrészt az energiaárak csökkenése miatt fokozatosan javul a folyó fizetési mérleg egyenlege, másrészt
ahonnan további kitörést az uniós források megérkezése tudna eredményezni – fejti ki Molnár Dániel.
Címlapfotó:123rf.com