A Fitch lepontozta „Bezzeg Romániát”
A hitelminősítő arra a nagyfokú politikai bizonytalanságra hivatkozott, amely valószínűleg késleltetni fogja az EU legnagyobb költségvetési hiányának csökkentésére irányuló terveket.
A Moody's hitelminősítő péntek esti döntésével fenntartotta a befektetése ajánlott minősítését Magyarországra vonatkozóan. A foglalkoztatás az energiaválság ellenére is magas szinten alakul, és az ipar egyelőre ellenállónak mutatkozik: a korábbi eltérő hitelminősítői döntések nem voltak számottevő piaci hatással.
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője
Meglepetésre nem nyúlt a magyar államadósság-besoroláshoz a Moody's Investors Service, amely így továbbra is a Baa2 osztályzatot tart érvényben stabil kilátással – derült ki a nemzetközi hitelminősítő intézet péntek esti közleményéből. Ezzel az első felülvizsgálati körön túlesett Magyarország az év eleje óta, ugyanakkor még mindig befektetésre ajánlott kategóriában vagyunk mindhárom nagy hitelminőösítő intézetnél.
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője szerint pozitívan értékelhető, hogy a Moody's fenntartotta a magyar államadósság besorolásának stabil kilátását. Nem okozott volna meglepetést, ha a Moody's, követve a másik két nagy hitelminősítő, a Fitch és az S&P januári döntését, szintén negatív kilátást rendel a magyar államadóssághoz.
Főleg, ha figyelembe vesszük, hogy korábban a Moody's volt az az intézmény, amely a legkésőbb minősítette fel hazánkat két kategóriával a bóvli szint fölé 2021-ben, illetve hogy régióból a cseh és a szlovák államadósság besorolását már tavaly augusztusban negatív kilátással látta el.
A döntés elhalasztásának oka az lehetett, hogy a hazai gazdasági prognózisokat továbbra is jelentős bizonytalanság övezi, és a hitelminősítő nem akart azelőtt dönteni, hogy ezek kimenetele ismertté válna.
A várható gazdasági növekedés függ a háborútól és ahhoz kapcsolódóan a szankciós politikától, illetve az energiaárak alakulásától, valamint az uniós források körüli viták kimenetelétől.
Az energiaárak az utóbbi időszakban a korábbi években tapasztaltnál ugyan érdemben magasabban, de a tavalyi csúcsok alatt, és ami talán fontosabb, kiszámíthatóan alakultak.
Ebben közrejátszott a szokatlanul meleg téli időjárás, illetve a takarékoskodás Európa-szerte, azonban nem biztos, hogy ez az állapot az év hátralévő részében is fennmarad főleg, hogy jelenleg nem látni a háború végét. Az uniós források esetében nem született még döntés, a magyar kormánynak van még ideje teljesíteni a Bizottság feltételeit, azonban a gazdaság szempontjából a legjobb az lenne, ha minél előbb sikerülne tető alá hozni a megállapodást, és megindulnának az uniós források.
Vannak emellett más kockázati tényezők is. Az infláció kiemelkedően magas, de talán januárban már tetőzött és az év második felétől gyors ütemben csökkenhet. Ez a fogyasztás és a gazdasági növekedés szempontjából lenne fontos.
Az árfolyam ellenben kedvezően alakult az utóbbi időszakban, a tavalyi csúcsokról érdemben erősödött, amelyet a Fitch és az S&P döntése sem tudott megtörni, vagyis a korábbi hitelminősítői döntések nem jártak számottevő piaci hatással. A forint erősödésében Magyarország kockázati megítélésének javulása, illetve a monetáris politika játszott jelentős szerepet az energiaimporthoz szükséges devizalikviditás biztosítása révén tavaly október óta. A hosszú hozamok az októberi csúcsokról január közepéig érdemben csökkentek, amely tükrözi hazánk kockázati megítélésének javulását. Azóta azonban a hozamok ismét emelkedni kezdtek, ez viszont nem országspecifikus jelenség, globálisan megfigyelhető a kamatok emelkedése, mivel a piaci várakozások és a monetáris politikai jelzések (Fed, EKB) szerint az infláció elleni küzdelem a korábban vártnál tovább tarthat.
Molnár Dániel szerint kedvező jelenség, hogy a foglalkoztatás az energiaválság ellenére is magas szinten alakul, és az ipar egyelőre ellenállónak mutatkozik. Továbbá, bár a beruházások a tavalyi negyedik negyedévben kedvezőtlenül alakultak, ám
Ebben az esetben pedig rövid időn belül akár a pozitív kilátásjavítás is szóba kerülhet a leminősítéstől való félelemmel szemben – zárja kommentárját Molnár Dániel.