Az év elején már 528 ezer forint volt a bruttó átlagkereset
2023. március 28. 10:36
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 2023 januárjában 528 ezer, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset pedig 363,9 ezer forint volt. A bruttó átlagkereset 16,1, a nettó átlagkereset 16 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban – derül ki a KSH friss, ma közzétett adataiból.
2023. március 28. 10:36
p
7
7
44
Mentés
Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.
, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.
Januárban a keresetek növekedése kedvezően alakult, átlagosan 16,1 százalékot tett ki az egy évvel korábbihoz képest. Ebben szerepe volt a minimálbér 16, illetve a garantált bérminimum 14 százalékos emelésének is.
Az átlagkeresetek ilyen mértékű emelkedéséből viszont az is következik, hogy azt messze nem csak a kötelezően előírt bérek növelése hajtotta, abban szerepe lehetett a magas infláció miatt fokozódó bérigényeknek, illetve a még mindig meglévő munkaerőhiánynak is.
A bérek emelkedése januárban a versenyszférában nagyobb mértékű volt, mint a költségvetési szférában (17, illetve 13,6 százalék). Az egyes nemzetgazdasági ágak esetében a béremelkedés üteme hasonló volt, tehát az év eleji béremelések a mai adat alapján széles kört érintettek. A legalacsonyabb béremelkedés a szállítás, raktározás (5 százalék), illetve az egészségügy (7,9 százalék) és a közigazgatás (12,4 százalék) nemzetgazdasági ágazatait érintette.
A legnagyobb átlagos bérnövekedés a bányászatban (21,2 százalék) és a feldolgozóiparban (20,1 százalék) volt tapasztalható.
Forrás: KSH, 2023.03.28.
Mi várható a következő hónapokban?
Regős Gábor szerint a következő hónapok adatai közül a februári a kiugróan magas bázis (fegyverpénz) miatt nem lesz releváns, a valós folyamatokról legközelebb a márciusi adat ad képet. Ebben nem kizárt akár a béremelkedések további gyorsulása sem, hiszen a mostani inflációs környezetben azon munkáltatók is rákényszerülnek a bérek emelésére, ahol eddig ez elmaradt, ellenkező esetben a munkavállaló vagy csak demotivált lesz, vagy pedig keres jobban fizető álláslehetőséget.
A Makronóm Intézet vezető közgazdásza szerint az év elején a magas infláció miatt a kiugró bérnövekedések is a reálbérek éves alapú mérséklődését jelentik. Ez a második félévben már megfordulhat, és az infláció mérséklődésével a reálkeresetek változása ismét a pozitív tartományba kerülhet.
Forrás: KSH, 2023.03.28.
A KSH 2023. januári kereseti adatai részletesen
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 528 000 forint volt.
A bruttó átlagkereset az információs és kommunikációs szektorban volt a legmagasabb (867 400 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (349 700 forint).
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 502 900 forintra becsülhető, ez 17,3 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 505 600, a költségvetésben 489 800, a nonprofit szektorban 513 600 forintot tett ki, ami 18,2, 15,3, illetve 14 százalékos emelkedést jelent egy év alatt.
A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 351 100 forintot, a kedvezményeket is figyelembe véve 363 900 forintot ért el, 16,1, illetve 16 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
A reálkereset 7,6 százalékkal csökkent, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 25,7 százalékos növekedése mellett.
A bruttó mediánkereset 422 400 forint volt, 17,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 294 500 forintot ért el, 17 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél 543 600 forint volt.
A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 361 500, a kedvezményeket is figyelembe véve 374 300 forintot ért el.
A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 16,3, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 16,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A globális növekedés kétharmadát 2035-re a feltörekvő gazdaságok adhatják. Felemelkedésüket azonban technológiai és geopolitikai kihívások nehezítik. Hogyan fordíthatják javukra a demográfiai előnyüket és nyersanyagforrás-beli adottságaikat?
Korábban személyesen, az üzleteket járva választottuk ki az ajándékokat, ma ez már jobbára a digitális térben zajlik. Mindeközben új dimenziók nyíltak: egyre fontosabbak az élményajándékok és a környezeti tudatosság.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma 2024-ben várhatóan eléri a 18 millió főt, ami Európában a leggyorsabb növekedésnek számít a szektorban.
A német olvasók is szembesülhetnek rövidesen az igazsággal.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 44 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ecceeecce
2023. március 29. 10:27
Nekem öt főnököm van, akik megmondják mit csináljak. Többen közülük egyébb tisztséget(ket, egyikük huszat) is betöltenek. Ők kapják a fent említett összeg sokszorosát plusz egyéb juttatások én meg keresem a bérminimumot, aminek egy részét le kell üdülnöm a Balatonon, ha akarom, ha nem, vagy két pofára ehetem a nyers húst. Így jön ki ez teljesen érdemtelen adat. Oké oké, jó proliként kussolok, van okostelefonom ingyen pornóval és futja napi egy sörre is.
"A nettó medián kereset meg 295 ezer. "
Forrást adj már meg popika és UGYANEBBŐL a forrásból egy évenkénti adatsort is leszel szíves. Hiszen nem csak bebüfögtél egy légből kapott adatot, hanem valós éss kontextusban is van értelme, ugye? :)))