Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
A katasztrófa nyomán dollármilliárdokat estek a részvények értékei, ez pedig drasztikus lépést követelt.
Utoljára huszonnégy évvel ezelőtt, az 1999-es földrengés miatt függesztették fel a kereskedelmet a török tőzsde, a Borsa Istanbul papírjaival. Szerdán ugyanez történt, miután a részvények zuhanórepülésbe kezdtek, az értékcsökkenés pedig már csak dollármilliárdokban volt mérhető. A kár megközelítette a 2008-as pénzügyi válság legrosszabb heti eredményeit, így a Borsa Istanbul visszamenőleg, a felfüggesztésig létrejött reggeli tranzakciókat is törölte. A kereskedés leállításáig ugyanis több részvénytársaság jelezte részvény-visszavásárlási szándékát, amely még jobban megrázta volna a piacot.
A törökországi földrengés a felfüggesztésig még ennek ellenére is akkora esést okozott, ami a részvénypiac 20 százalékos zuhanását jelentette a januári kereskedelemhez képest.
Törökországban az infláció miatt rengetegen vásárolnak részvényeket: a statisztikák szerint a földrengés sújtotta városokból származó befektetők januárban körülbelül 380 ezren voltak, a tulajdonukban lévő papírok pedig a török részvénypiac körülbelül 10 százalékát teszi ki.
Az ország egyébként is kétségbeejtő anyagi helyzetben van: a Covid-járvány utáni mesterséges kamatcsökkentés hatására a török líra összeomlott, az inflációs ráta novemberben még 80, decemberben pedig 66 százalék felett volt, de még a múlt hónapban is csak 58 százalékra tudott visszaesni.
A Borsa Istanbul egyelőre nem tudta megmondani, mikor nyit ki újra.
Fotó: MTI/EPA/Sedat Suna