Határozottan javult az üzleti bizalom februárban

2023. február 28. 12:10

A legtöbb bizalmi indikátor értéke javult a Makronóm Intézet friss, februári Gazdasági monitor elemzése szerint, bár az értékek még mindig a hosszú távú átlag alattiak. Az infláció és a növekedési kilátások szempontjából ugyancsak pozitív fejlemény, hogy tovább enyhült a nyomás a globális ellátási láncokon.

2023. február 28. 12:10
null

Az előző időszakhoz képest a legtöbb bizalmi indikátor értéke érdemben javult – mutatnak rá a Makronóm Intézet elemzői. Ugyanakkor a szankciók, a háború és az infláció, mint bizonytalansági tényezők továbbra is megmaradtak, így az üzleti bizalmi mutatók értékei még mindig a hosszú távú átlag alattiak. Az elemzésben részletesen bemutatott bizalmi indikátorokat összegző hőtérkép az országok gazdasági teljesítményével összefüggő üzleti hangulatot vizsgálja. A februári eredmények mögött elsősorban a jövőre vonatkozó gazdasági teljesítmény-várakozások érdemi javulása áll. 

Enyhült a nyomás a globális ellátási láncokon 

Tovább enyhült a nyomás a globális ellátási láncokon is – dacára annak, hogy a korábbi szintre való visszatérés hosszabb folyamat lehet. A februári Gazdasági monitor elemzés a Globális ellátási láncra  nehezedő nyomást mérő indexet (GSCPI) is elemzi, amely mutató kiemelten fontos a kereslet-kínálat várható alakulása; a kereskedői és gyártói készletezés; a szállítási határidők változása; sőt  az infláció várható alakulásának szempontjából is. A GSCPI index a járvány és az energiaválság hatására kitört korábbi sávjából, de az utóbbi hónapok javulását követően már nincs messze a  korábban jegyzett, normális értékektől. 

Ami a hazai növekedési kilátásokat illeti, az


A külső környezet ezzel együtt is kihívásokkal teli: a háború és a szankciók közvetlenül közel fele részben, 47,8 százalékban járultak hozzá az inflációhoz. Az országspecifikus tényezők hatása az inflációnak 52,2 százalékáért felelt decemberben, azonban közvetett módon ezek jelentős része is a  háborúval és a szankciókkal függött össze. 

A hazai vállalkozások nem gondolkoznak tömeges elbocsátásokban 

Továbbra is feszes a hazai munkaerőpiac a Makronóm Intézet januári munkaerőpiaci vállalati kutatása alapján. A vállalkozások rövid távú kilátásait a magas energiaárak, az infláció, valamint a megfelelő  minőségű munkaerő megtalálása befolyásolta leginkább, így többségük kismértékű vagy jelentősebb  romlásra számít a külső gazdasági körülményekben.

A saját helyzetük kilátásaiban azonban sokkal bizakodóbbak a cégvezetők: kielégítőnek vagy bizakodásra okot adónak ítélték meg.

A megkérdezett vállalkozások rövid és középtávon döntően nem terveznek elbocsátásokat, mert az értékes munkaerő visszaépítésének későbbi nehézségeit nagyobb kihívásként érzékelik, több mint harmaduk tervez  létszámbővítést a következő időszakban. 

Összességében tehát – bár kihívásokkal teli időszak van mögöttünk – a február a növekvő optimizmus  jegyében telt világszerte, ezen belül Európában, Németországban és Magyarországon is erősödik a bizakodó gazdasági hangulat. 

 

A Makronóm Intézet elemzése ezen a linken érhető el

(Címlap: 123rf.com)

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2023. március 01. 08:39
Amíg a munkahelyek és a foglalkoztatottság nem kezd el csökkenni, addig nincs miért érdemben aggódni, a kormányzat pedig nagyon érzi, hogy hogyan kell ezeket megtartani. Ha munka van, akkor bér is lesz. Persze lehet akkor is a boltban zúgolódni, hogy hova elmentek az árak, de amíg ki tudjuk termelni és van bizalom, hogy egyszer ez is elrendeződik valahogy (ha máshogy nem, akkor majd a bérek utolérik), addig nem lesz gáz. A közgazdaságtan tele van önbeteljesítő jóslatokkal. Ahol inflációt várnak, ott meg is jelenik, ahol recessziót ott is. De ez a fordítottjára rá is igaz. Jó lesz ez.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!