Megkérdeztük olvasóinkat Biden végzetes döntéséről: egyértelmű választ kaptunk!
Az amerikaik után a britek és a franciák is megengedték az ukránoknak, hogy Oroszországot támadjak nagy hatékonyságú fegyverekkel.
A Gazdasági Versenyhivatal gyorsított ágazati vizsgálatai folyamatban vannak annak érdekében, hogy kiderítsék: mi okozhatja ugyanazon termékek teljesen különböző árait az Európai Unión belüli országokban. A fogyasztói árak csökkenésének elősegítését célzó fellépéssorozatnak máris van látható eredménye: a határozott fellépésnek már önmagában van visszatartó ereje, képes mérsékelni a lakosságra nehezedő inflációt.
„Számos élelmiszeripari terméket, például a vajat vagy a száraztésztát érintően akadtak szélsőségek, utóbbinál például akár háromszoros árkülönbséget is látni lehet a németországi vagy csehországi boltokhoz képest. Mindez olyan méreteket öltött, hogy az árazás miatt már a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is vizsgálatokat indított” – írtuk meg az infláció okait vizsgáló cikkünkben.
„A gyorsított ágazati vizsgálat során szakembereink elsősorban azt elemzik, hogy az ágazat egy részében miért volt tapasztalható kiugró áremelkedés: a nemzetközi folyamatok, az importkitettség, az árfolyamok alakulása, a nyersanyagkínálat okozza vagy esetleg a résztvevő vállalatok jogellenes magatartása, összebeszélése, kartellje” – tudta meg február elején a Makronóm a GVH-tól.
Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke a napokban úgy nyilatkozott: a piaci folyamatokból már most látszik, hogy a Gazdasági Versenyhivatal határozott fellépésének már önmagában is van visszatartó ereje, és ezáltal képes mérsékelni a lakosságra nehezedő inflációt.
Hogy ez mennyire igaz, arról bárki könnyen meggyőződhet bevásárlás közben, hiszen a napokban látványosan megszaporodtak az akciós tejtermékek, és a vajon, sajton és egyébként más élelmiszereken is megtalálhatjuk a jelentős áresést mutató árcédulát, ami azt mutatja, hogy
Az eredmények láttán ismét megkerestük a GVH-t, mik a további terveik a programmal. Válaszukból kiderült, hogy a tej és tejtermékek piacán folyamatban lévő gyorsított ágazati vizsgálatot a tartós élelmiszerek piacán indított (szintén folyamatban lévő) vizsgálat megindítása követte 2023. február 8-án. Ebbe azért kezdtek bele, mert számos tartós élelmiszertermék, például különböző tartósítóipari konzerv- és gyorsfagyasztott termékek fogyasztói ára is nagymértékben drágult a közelmúltban, emellett időszakos hiányhelyzetek is kialakultak 2022-ben több tartós élelmiszertermék esetében.
„A magyarországi fogyasztók jelentős mennyiséget vásárolnak a különböző tartós élelmiszerekből. A koronavírus-világjárvány, továbbá a tavalyi év óta zajló orosz-ukrán háború nyomán nőtt a fogyasztók oldalán ezen termékkör kapcsán a felhalmozási törekvés, s ezzel párhuzamosan jelentősen nőtt a tartós élelmiszerek iránti kereslet. A nagymértékű áremelkedések ezért súlyosan érinthetik a hazai fogyasztókat” – tudtuk meg a versenyhivataltól.
A GVH szerint ugyanakkor indokolt azt is megvizsgálni, hogy mennyiben járulhattak hozzá az ágazatban tapasztalható folyamatokhoz (nagy mértékű áremelkedések; piaci szereplők között fennálló viszonyrendszer átrendeződése; termékkategórián belüli koncentráció alakulása, ideértve a sajátmárkás termékek arányának alakulását) a szabad piaci versenyt akadályozó magatartások, körülmények. Ezért a versenyhivatal vizsgálata kiterjed az érintett piacok teljes forgalmazási láncolataira és versenyviszonyaira, hogy feltérképezhessék, torzulhatott vagy korlátozódhatott-e a verseny akár az érintett termékkörök kiskereskedelmi piacain, akár az értéklánc bármely más szintjén.
Ezzel együtt is úgy tudjuk, a vizsgálatok április közepén lezárulnak, az eredményekről pedig a hivatal egy nyilvános jelentéstervezetben fog beszámolni.
(Fotó: MTI)