„Az elmúlt évek tapasztalatai azonban reményt adnak arra, hogy a kkv-k még e nehéz körülmények között is sikeresen működnek majd" – áll az elemzésben. „Bizakodásra ad okot, hogy a kkv-k összességében 2020-ban és 2021-ben nemcsak meg tudták tartani mérlegeik minőségét, hanem az olykor viharos gazdasági körülmények ellenére még érezhetően javítani is tudták azt”.
A félévente készülő felmérés során a vizsgált vállalkozások üzleti várakozásai – azok ágazati hovatartozásától és a méretétől függetlenül – immár harmadik alkalommal romlottak.
A felmérésben megkérdezett több mint ezer vállalkozás közül csak minden tizedik nyilatkozott úgy, hogy a következő hat hónapban javulni fog az üzleti helyzete,
miközben a vállalatok több mint fele, 53 százaléka romlásra számít.
A helyzet akár drámainak is nevezhető, miután még a 2007/2008. évi pénzügyi válság csúcspontján sem voltak ilyen pesszimista várakozások. A BVR és a DZ Bank korábbi, ez év tavaszán végzett felmérésében a cégek 26 százaléka még javuló üzleti helyzetet jelzett, a pesszimisták aránya pedig nem haladta meg a 30 százalékot.
A legutóbbi felmérés szerint az abban részt vevő közép- és kisvállalatok csupán kétharmada tervez beruházást a következő hat hónapban,
ez pedig a legalacsonyabb arány a pénzügyi válság óta.
Néhány ágazatban az elmúlt években tapasztalt létszámnövekedés is megtorpant, úgy tűnik, a közép- és kisvállalati kör összességében csak kismértékű létszámbővítést tervez.
A felmérés eredményeit összegző jelentés szerkesztői szerint „a közelgő villamosenergia- és gázárfékeknek (…) tehermentesítenie kell a vállalatokat és a háztartásokat. Csak remélni tudjuk, hogy ez a támogatás is időben megérkezik”, hangzik a jelentés egyik megállapítása.
Remélik, hogy ez esetben „a kkv-k ebben a válságban ugyanolyan erősnek bizonyulhatnak, mint ahogy az a koronavírus-válság idején történt. A jelenlegi üzleti helyzetnek a felmérésben szereplő vállalkozások alapvetően kielégítő értékelése egyértelműen azt jelzi, hogy eddig is jól gazdálkodtak”.
(Fotó: 123RF)