Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Az észrevétlen Európai Békekeretről van szó, amelynek Magyarország is befizetője. A számla az elmúlt hónapokban szinte már csak Ukrajnáról szól.
Információk szerint 2,1 milliárd euróval akarja megnövelni az EU a tagállamai által fizetett, az ukrán fegyverszállításokat is finanszírozó alapját a jövő héten.
Mint arról már áprilisban részletesen beszámoltunk, az Európai Békekeret néven futó háborús alapot tavaly márciusban hozta létre az EU, azzal a céllal, hogy az Uniót érintő konfliktus megelőzése és a béke megteremtése céljából hozott intézkedéseket finanszírozza. A külön keretre azért volt szükség, mert a központi költségvetést nem lehet védelmi célokra használni, így a tagországok egy külön büdzsézsebbe fizetnek be, amit kifejezetten ezzel a céllal alapítottak.
A Békekeret költségvetése két területre összpontosít. Az egyik az úgynevezett műveleti büdzsé, ebből finanszírozzák a közös biztonság- és védelempolitika katonai vonatkozású EU-s misszióinak és műveleteinek közös költségeit. A másik a támogatási intézkedésekre szánt összeg, amelyből kifejezetten Unión kívüli,
Ez utóbbi alapján jött létre az az Ukrajnát segítő uniós finanszírozás, amelybe Magyarország is befizeti a saját részét. Ezt a tényt Josep Borrell, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője személyesen erősítette meg tavasszal. Mint mondta,
„bár Magyarország közvetlenül nem engedi át területén Ukrajna felé a fegyverszállítmányokat, a saját részét befizeti az Európai Békekeretbe, így részese a fegyverbeszerzésnek és szállításnak is”.
A keretnek Dániát kivéve – amely az elején jelezte, hogy nem vesz részt ilyen jellegű közös alapban – minden tagország, így Magyarország is befizetője. Az alapításkor meghatározott keret felső határa – a mindenkori árfolyamot figyelembe véve – mintegy 6 milliárd euró a 2021-2027-es időszakra vetítve. Az éves limit pedig 420 millióról indult, majd évente növekedve érte volna el az 1,1 milliárd eurót, ám a háború felborította a terveket és a pénzáramlás sebességét.
Áprilisban az Európai Tanács döntése értelmében a Békekeretből újabb 500 millió eurós támogatást különítettek el Ukrajna számára, akkor harmadjára, így
ennek az összegnek oroszlánrészét pedig a könnyű és nehézfegyverek kollektív felajánlása és szállítása tette ki.
Egyes tagállamok további támogatást látnak szükségesnek, de most nem aprózták el: a felső határ kétmilliárd eurós növelését tartanák elfogadhatónak. Az uniós külügyminiszterek december 12-én, hétfőn írhatják alá az erről szóló javaslatot, aminek elfogadásához azonban minden tagállam egyhangú jóváhagyása szükséges.
Címlapfotó: MTI/AP/Andrij Andrijenko