Orbán Viktor: Karnyújtásnyira vagyunk a békétől
A miniszerelnök szerint eljött az idő, hogy mi magyarok újra meggyőzzük egymást.
A Raytheon fegyvergyártó dörzsöli a kezét, az iráni drónoknak nehéz dolguk lesz.
Greg Hayes, a világ egyik legnagyobb fegyvergyártója, a Raytheon vezére maga közölte a hírt, miszerint már le is szállított két NASAMS-rakétarendszert az USA kormányának, amely rövid időn belül Ukrajnának továbbítja azokat, erősítve ezzel az utóbbi hetek orosz rakéta- és dróncsapásai elleni küzdelmet. A Pentagon a hírt azzal egészítette ki, hogy az első két rendszert tervezetten még hat fogja követni.
A közepes hatótávolságú NASAMS rendszerekhez hasonló föld-levegő rakétákra óriási szüksége van az ukrán légvédelemnek, amelyet teljesen kiszolgáltatott helyzetben értek az ország kritikus infrastruktúráját, elsősorban az energiaipari és elektromos létesítményeket ért sorozatos rakétatámadások. A norvég fejlesztésű légvédelmi fegyver a drónoktól kezdve a vadászrepülőkön át a ballisztikus rakétákig minden ellen védelmet nyújthat – mondta Hayes, akinek cége újabb százmilliókat kaszál majd a mostani üzlettel.
Magyarország pontosan tudja, mit kapnak most az ukránok. Maróth Gáspár, aki jelenleg a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára, 2020-ban még védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztosként rendelte meg a NASAMS-rendszert a Magyar Honvédség számára.
A teljes rendszer ára (amely tartalmazza az AMRAAM C7/C8 rakétákat is) nem hivatalos források szerint nagyjából 1 milliárd dollár. A szám lehet kicsit pontatlan, mindenesetre David Cornstein, az USA akkori magyarországi nagykövete akkor úgy fogalmazott: ez az Egyesült Államok és Magyarország között valaha kötött legnagyobb hadianyag-szerződés.