Szerzők: Santo Martin és Bácsi Attila, a Makronóm Intézet munkatársai
A jövőben is várható a kibertámadások gyakori bevetése ellenséges államok között, és a NATO keleti szárnyán elhelyezkedő államok – köztük Magyarország is – továbbra is kiemelt célpontnak számítanak – már csak az orosz-ukrán konfliktus okán is.
Habár a támadások számos kényelmetlenséget okoztak már, egyelőre nem történt olyan sikeres akció, amely alapjaiban rengette volna meg a célország lakóinak életét az alapvető infrastruktúra, mint például a víz-, energia- vagy élelmiszerbiztonság megzavarásával.
Azonban korántsem biztos, hogy ez mindig így marad, ezért a támadások megelőzésben kulcsszerepet játszanak az állami elhárító rendszerek. (Bár utóbbi hetek ukrán áramszüneteit is elsősorban robbanófejekkel okozták, de a háború káoszában sok-sok esetben vetnek már be kibertámadásokat is a harcoló felek alap-infrastruktúrákat vezérlő szoftverek vagy IT-rendszerek ellen – a szerk.)
Az IT-rendszerek folyamatos fejlődésével a védekező fél is állandó lépéskényszerbe kerül,
a kisebb államoknak azonban problémát okozhat az erőforrások, a szakértelem és a tapasztalat hiánya.
Észtország mintájáról – ahogyan az ország a 2007-es kibertámadást követően kiépítette potens elhárítását – példát vehet Magyarország is, azonban, hogy ne kelljen a saját kárukon tanulnunk, szükség van a szövetségi rendszereinken belül a szélesebb körű tudásmegosztásra.
Nemzeti kibervédelmi stratégiák – Amerika és a NATO rendszerei
A kibervédelem és -biztonság döntő többségében nemzeti szinten kerül megszervezésre. Igaz, hogy az egyes országokon kívül nemzetközi szervezetek is rendelkezhetnek kiberstratégiával, illetve kibervédelmi egységekkel, ugyanakkor ezek jellemzően csak támogató funkciót látnak el, és a nemzeti szintű elhárítás felel az operatív teendők legnagyobb részéért.
A kiberbiztonsági szolgálat az euroatlanti szövetségi rendszerben is jellemzően a hadsereg részeként működik, ezek az egységek időnként a civil rendszerek védelmében is feladatot vállalnak, de civil szervek is támogathatják a munkájukat.
Nem meglepő, hogy fejlett technológiájával és nagy katonai költségvetésével az Egyesült Államok a világ első számú kiberhatalma. Az amerikai hadseregben is számos kiberhadműveleti egység működik, amelyek mind a védekezésért, mind a támadásért felelnek – ezeket a United States Cyber Command fogja össze.