Az élelmiszer-importőrök Afrikától Ázsiáig küzdenek az erős dollárral, hogy kifizethessék számláikat. Az egyébként is történelmi globális élelmiszerválsággal küzdő országok számára az amerikai valuta árfolyamának emelkedése még magasabbra hajtja az árakat.
Világszerte az élelmiszerimportra támaszkodó országok a magas kamatlábak, a szárnyaló dollár és a megemelkedett nyersanyagárak pusztító kombinációjával küzdenek, csökkentve fizetőképességüket olyan árukért, amelyek ára dollárban van meghatározva. A devizatartalékok csökkenése sok esetben csökkentette a dollárhoz való hozzáférést, és a bankok lassabban bonyolítják le az átutalásokat.
A probléma sok ország számára nem új keletű, és nem korlátozódik csupán a mezőgazdasági alapanyagokra.
A vásárlóerő csökkenése és a dollárhiány súlyosbítja a globális élelmiszerrendszerek szélesebb körű feszültségeit az ukrajnai orosz inváziót követően. A Nemzetközi Valutaalap
legalább olyan súlyos katasztrófára figyelmeztetett, mint amilyen a 2007-2008-as élelmiszerválság volt.
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter több élelmiszersegélyt sürgetett a legkiszolgáltatottabbaknak, míg az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) szerint pedig a világ a modern történelem legnagyobb élelmiszerválságával néz szembe.
A helyszínen sok importőr küzd a növekvő költségekkel, a zsugorodó tőkével és azzal, hogy nehezen tudnak dollárt szerezni ahhoz, hogy a vám időben kiadja a szállítmányaikat.
A szállítmányok a kikötőkben rekednek, vagy akár át is irányíthatják őket más célállomásra.
Pár afrikai ország óriási bajban van
A ghánai valuta, a cedi idén mintegy 44 százalékot veszített a dollárral szemben – ezzel a világ második legrosszabbul teljesítő valutája lett. Emiatt már most aggódnak a karácsony előtti készletek miatt. A ghánai importőrök úgy nyilatkoztak a Bloombergnek, hogy
a dollár elnyeli a cedijüket, és reménytelen helyzetbe kerültek.
Úgy vélik, bizonyos élelmiszerekből hiány lesz.
Egyes országoknak segíthet, ha más valutában, például euróban vásárolnak, míg az energiaexportáló országok a tengerentúli bevételekből profitálnak. Bár ebből például a magyar fogyasztó vajmi keveset érzékel, azért a globális élelmiszerárak az utolsó hat egymást követő hónapban csökkentek, ami reményt adhat a globális fogyasztók számára. Azonban a dollár szárnyalása azzal fenyeget, hogy az idei globális élelmiszerimport-számlát rekordmagasságra emeli – állapítják meg a szakértők.