Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
A legtöbbünk bunkernek egy szürke, betonozott szobát képzel el polcokkal, ahol konzervek, tartós élelmiszerek állnak, alattuk egerek futkosnak – ám a 21. századi luxusbunkerek nem is különbözhetnének ennél jobban 20. századi társaiktól.
A világ elitje közül sokan – köztük sportcsillagok és technológiai vezetők (Bill Gates a pletykák szerint minden ingatlanán épített bunkert) – úgy döntöttek, hogy saját titkos menedékhelyet készíttetnek, ahol családjuk és személyzetük is elfér, ha szükség lenne rá.
Gary Lynch, a texasi székhelyű Rising S Company vezérigazgatója szerint 2016-ban
A cég acéllemezből készült bunkereit úgy tervezték, hogy generációkon át épek maradjanak, lakosonként legalább egy évnyi élelmiszert tudnak eltárolni, és ellenállnak a földrengéseknek.
Az ilyen közösségi óvóhelyek fejlesztői gyakran korábbi katonai bunkereket és rakétasilókat építenek át – ezek olyan bunkerek, amelyek megépítése ma több százmillió dollárba kerülne. A megerősített építményeket úgy tervezték, hogy ellenálljanak a nukleáris csapásoknak és ez még nem minden: fel vannak szerelve energia- és víztisztítórendszerekkel, robbanószelepekkel és nukleáris-biológiai-kémiai (NBC) levegőszűréssel.
Bár képzeletünkben az élhet, hogy pár szobás, lakás-szerű építményekről beszélünk, viszont néhány bunker esetében ennél sokkal többről van szó.
A Vivos xPoint bunker a dél-dakotai Black Hills közelében található, és 575 katonai bunkerből áll, amelyek 1967-ig a hadsereg lőszerraktáraként szolgáltak. Jelenleg egy olyan létesítménnyé alakítják át, amely körülbelül 5000 ember befogadására alkalmas. Minden egyes bunker belsejét a tulajdonosok alakíthatják ki saját igényeik szerint (a kiépítés ára körülbelül 25 000 és 200 000 dollár között mozog). Maga a „bunkerkomplexum” egy kisvároshoz hasonlóan lesz felszerelve, a közösségi színházat, tantermeket, orvosi rendelőt, gyógyfürdőt és edzőtermet is beleértve – írta korábban a CNN.
A Csehország északnyugati részén lévő libereci Tebrix cég elsősorban az atomtámadást is kivédeni képes óvóhelyekre szakosodott. A tulajdonosa, Michal Terendy elmondta, hogy az ukrán háború óta igencsak megnövekedtek a megrendeléseik – adta hírül korábban a Makronóm.
A megrendelések első megugrását Terendy a migránsválsághoz köti, erre ráerősített a Morva folyó mentén végigsöprő tornádó, majd jött az ukrán háború. A középosztálybeli megrendelők közül sokan csak kisebb átalakításokat szeretnének, ilyenkor ajánlanak kisebb szűrőberendezéseket, akkumulátorokat és egy komolyabb ajtót, négyezer euróért. Ez legalább már véd a radioaktív sugárzástól, illetve a robbanás légnyomásától.
Terendy a kisebb óvóhelyekkel kapcsolatban rögtön azzal kezdi, hogy most mindennek felment az ára. Egy 20 négyzetméteres óvóhely esetében 6 ezer eurós négyzetméterárral lehet számolni, ami nagyobbaknál lemegy már 5 ezerre. Azaz a kis óvóhelyek ára 120 és 180 ezer euró között mozog.
Képek forrása: terravivos.com