Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
A Fintech Világa – Blockchain Percek legújabb adásában Qayum Dániel, a Peak tanácsadója és Machán-Csetvei Frigyes műsorvezető a közelmúlt legnagyobb blockchain botrányairól beszélgettek.
Decentralizált piramisjáték vagy korszakalkotó technológia – a kriptoszektor telis-tele van csalárd projektekkel, amelyek nem a blokklánc technológiából profitálnak, hanem a nagy hozam reményében belépő befektetői tömegek tájékozatlanságán nyerészkednek.
Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója nemrég úgy nyilatkozott, hogy a kriptovaluták és a bitcoin nem több, mint decentralizált piramisjátékok. Ez persze nem rettenti el a befektetési bankot a kripto és blokklánc projektek finanszírozásától. Jellemző hozzáállás a bankok részéről, hogy magában a blockchainben nagy perspektívát látnak, a nyilvános blokkláncokban viszont már kevésbé. A hetente érkező, csalásokról és visszaélésekről szóló hírek pedig nem segítenek a kriptopiac imázsának javításában. A blockchain feltáratlan vadnyugati közege, a könnyű meggazdagodás ígérete mindenféle embert vonz, köztük tájékozatlan befektetőket és a gátlástalan csalókat is.
A Terraform Labs kriptovalutája, a Terra Luna és a TerraUSD stablecoin idei bedőlése miatt például mintegy 40 milliárd dollárnyi befektetés veszett el. Az esetet már egy ideje vizsgálják a dél-koreai hatóságok, nemrég elfogatóparancsot adtak ki az alapító, Do Kwon és társai ellen. A korábbi kriptosztár hollétéről semmit sem tudni, miközben már az Interpol is körözi.
Néha a legeltökéltebb csalókat is utoléri az igazságszolgáltatás. Több év bujkálás után, néhány hete sikerült letartóztatni Faruk Fatih Özert. A Thodex kriptotőzsde alapítóját 2021-ben 2 milliárd dollár értékben károsította meg kereskedési felületének felhasználóit. Eleinte azt kommunikálta a 400 ezer felhasználónak, hogy kibertámadások miatt fel kell függeszteni a kereskedést a kriptotőzsdén. Később teljesen megszűnt az emberek hozzáférése a fiókjukhoz, mielőtt Özer elmenekült Törökországból a platformon tárolt 2 milliárd dollárral.
Tavaly pedig a Poly Network kriptotőzsde kódjában talált hibát egy hacker, amivel több mint 600 millió dollárnyi kriptovalutát tulajdonított el. Ez lett volna az egyik legnagyobb összegű kriptovaluta rablás a szektor rövid történelmében, de kalandos úton sikerült visszaszerezni a teljes összeget. Hogy ki és hogyan szerezte vissza a Poly Network ügyfelek kriptobefektetését, és hogy milyen kriptoprojekteket érdemes fenntartásokkal kezelni, kiderül a Blockchain Percek legújabb részéből.