Elővette Trump a botrányos Biden-laptop ügyét, már döntést is hozott
Nem ússzák meg a főszereplők.
A Heritage Foundation által szeptember 22-én közzétett adatok szerint Joe Biden elnök hivatalba lépése óta az amerikaiak évente mintegy 4200 dollárt (azaz havonta közel 150 ezer forintot) veszítettek jövedelmükből a szárnyaló infláció és a növekvő hitelkamatok miatt.
Az alapítvány közölte, hogy szakértői ezt a „sokkoló” összeget különböző adatsorok – fogyasztói árakra vonatkozó adatok és a Federal Reserve kamatlábai – alapján számították ki.
A fogyasztói árak 2021 januárja óta 12,7 százalékkal emelkedtek, sokkal gyorsabban, mint a bérek, ezért az alapítvány elemzői szerint
Eközben a Federal Reserve infláció elleni küzdelemre irányuló szigorúbb monetáris politikája következtében a kamatlábak is emelkednek, ami a jelzáloghitelek, gépjárműhitelek és hitelkártyák hitelfelvételi költségeinek növekedését eredményezi.
A Heritage Foundation elemzői szerint ez évente további 1200 dollárral (511 ezer forinttal) csökkentette az átlagos amerikai vásárlóerőt.
„Egyszerűen fogalmazva,
– mondta EJ Antoni, a Heritage Foundation adatelemző központjának regionális gazdaságtani kutatója.
„Az amerikai családok pénzügyi katasztrófája közvetlen eredménye az elnök és a kongresszus pénzköltési kényszerének, ezen felül a jegybank még támogatja is őket azzal, hogy még több dollárt nyomtat. Washington olyan dollárbilliókat költött el meggondolatlanul, amelyek nem is léteztek – ezért nyomtattak »pár dollárt«. Ez féktelen inflációt okozott, ami pedig tönkretette az emberek vásárlóerejét” – tette hozzá Antoni.
A kutató a Biden-kormányzatot és a Kongresszust is célkeresztbe vette, amiért folytatják a költekezést, és hagyják, hogy a Federal Reserve nyomdagépei tovább forogjanak ahelyett, hogy „korrigáltak volna, amikor az infláció egy évvel ezelőtt elkezdett emelkedni”.
„Ördögi spirálban vagyunk, de ezt Joe Biden, a demokraták által irányított kongresszus és a Fed saját magának köszönheti” – tette hozzá Antoni. Ugyanakkor közgazdász körökben nagyon megoszlanak a vélemények arról, hogy az inflációs spirált hogyan lehet megfogni még Amerikában is, ahol pedig – főként az igen erős dollár és a hatalmas palagáz készletek okán – viszonylag védettek a háborús és egyéb világgazdasági hatásoktól. Nem lenne meglepő tehát, ha Európában a fentinél is rosszabb számok jönnének ki egy ilyen elemzésből.
Borítókép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo