Rabszolgaság még ma is
Már a labdarúgó-vébé-pályázat megnyerésének pillanatában számosan figyelmeztettek a „helyi szokásokra”, amelyek még számtalan gondot okozhatnak. Katar területén csak 1952-ben törölték el rabszolgaságot. Azóta sincs semmi értéke a kétkezi munkának, a katariak megvetéssel nyilatkoznak azokról, akik fizikai munkából tengetik az életüket. A katari állampolgárok között nincs is sok ilyen:
a legutóbbi népszámlálás adatai szerint csupán csak egy százalék a fizikai dolgozó. A többi meg mind vendégmunkás.
Az utóbbi évtizedben a hatalmas építkezéseken ugyancsak megnőtt a Nepálból, Indiából, Pakisztánból, Bangladesből, Srí Lankából, majd később Kenyából és a Fülöp-szigetekről érkezők száma, a Doha környéki „ipari zónában” voltak elszállásolva, távol a figyelő tekintetektől. Egyes hírek szerint az ilyen negyedekben élt legalább 800 ezer vendégmunkás az éjjel is tikkasztó hőségben, természetesen légkondi nélkül. Napi 12 órát dolgoztak, kezdetekben 10 dollárért (naponta bő négyezer forintért), utána, amikor a nyugati felháborodás egyre erősödött, kicsit emeltek ezen az összegen…
Különösen az angolszász sajtóban olvashattunk már a kezdetektől rémtörténeteket. Az első évektől magas volt a vendégmunkások közti elhalálozás, de hogy tíz év után ilyen számokkal álljanak elő, az borzalmas. A The Guardian brit lap egy tavalyi cikke szerint
6500 halottja volt a több mint egy évtizede zajló katari építkezéseknek.
Az újság is hangsúlyozta, hogy a számok 70-80 százaléka mögött természetes okok húzódnak meg. Nyilván a katari vendégmunkások az adott társadalom legszegényebb rétegéből kerültek ki. Ők azok, akik már otthon is nélkülözik az orvosi felügyeletet.
Egy évben négy hónapon át extrém hőségben dolgozni, napi tizenkét órát, az nyomot hagy bármilyen jól edzett szervezeten.
Ezrével voltak olyanok, akik nem feleltek meg ilyen hatalmas teherbírásnak. Aztán ott voltak a munkahelyi balesetek, amelyekből számosat meg lehetett volna előzni, kiképzéssel, biztonsági felszereléssel. De ez különösebben nem zavarta a katari építtetőket.
Így működött a modern rabszolga-állam
Majd tíz évet kellett arra várni, hogy megszüntessék a kafala rendszert, Katarban 2020 nyarán törvénnyel törölték el. Ez volt a modern rabszolgaság egyik alappillére. Főleg nyugatról olyan heves bírálatok érték ezt a rendszert, hogy a katariak a végén feladták a védekezést. Ha egy vendégmunkás belépett az országba, akkor ezt csak „fogadott apa”, vagy más néven szponzor felügyelete mellett tehette meg. Őhozzá kellett fordulni bármiféle panasszal, gonddal.