Az energiaárak és az alapanyagok drágulása hajtja felfelé az ipari termelői árakat

2022. szeptember 30. 09:59

Az ipari termelői árak 2022 augusztusában az egy évvel korábbihoz képest 43,4, az előző hónaphoz viszonyítva 4,1 százalékkal emelkedtek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

2022. szeptember 30. 09:59
null

A belföldi értékesítés árai 66,6, az exportértékesítésé 31,6 százalékkal magasabbak voltak a KSH adatai szerint. A belföldi értékesítés árainak gyorsabb ütemű növekedését a jelentős drágulást realizáló energiaipar nagyobb részaránya okozta.

Az energiaárak meredek emelkedése mellett az alapanyagok drágulásának és a forint gyengülésének is árfelhajtó hatása volt.

Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítés árai 10,3, az exporté 0,9, az ipari termelői árak pedig összességében 4,1 százalékkal emelkedtek – áll az elemzésben.

A belföldi értékesítés árai átlagosan 66,6 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 62 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 37,7, a 33 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 144 százalékkal nőttek.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 92,2, a beruházási javakat gyártókban 16,9, a fogyasztási cikkeket gyártókban 32,8 százalékkal emelkedtek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 31,6 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 25,7,

a 3,8 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak drasztikus növekedése következtében – 239 százalékos volt a drágulás

– foglalja össze a KSH hozzátéve, 2022. január–augusztusban a 2021. január–augusztusi időszakhozhoz képest a belföldi értékesítés árai 45,1, az exportértékesítéséi 23,8, az ipari termelői árak pedig összességében 31,0 százalékkal emelkedtek.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
budapesti
2022. október 02. 03:22
Lelkiismeretlen emberek.
budapesti
2022. október 01. 00:12
A Covid olyan világot hozott léte, ahol - az ellátási láncok szétzilálódása miatt - bizonytalanná vált, hogy reálisan alakulnak-e az árak. Erre idén még rátett egy lapáttal az embargóháború. (Bár már tavaly elkezdődött a gázár elszállása az EU "zöldőrülete" és az USA-nak az Északi Áramlat II elleni politikai nyomásgyakorlása miatt.) Így könnyen válhatnak emberek milliárdjai is akár indokolatlan áremelések áldozataivá - hiszen kiiktatódott az a mechanizmus, ami "helyre tenné" a pofátlanul nyerészkedőket. Szerintem például a magyarországi élelmiszerárak ILYEN fokú elszállását nem indokolhatja sem a Covid, sem az embargók, hanem azok jobbára ravasz nyerészkedés eredményei. Hogy az a termelési lánc melyik pontján történhetett? Nem tudom, valószínűleg több pontján is. Újságírók, közgazdászok, piacfelügyeleti és fogyasztóvédelmi hatóságok feladata lenne ilyeneket kideríteni - de mintha nem igazán foglalkoznának ezzel... És hasonlóképpen lehet sok más termékkel is, nem csupán az élelmiszerekkel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!