De összességében a pandémia és a háború kitörése után több árucikk ára visszaesett a járvány előtti szintre, így például a balti szárazáru-index (pl. szén, vasérc, gabona) jelenleg a 2019-es átlagszint alatt van.
Korábban nagy aggodalmakat jelentett az autógyártás számára a globális félvezetőhiány és habár a Fed saját ipari termelési indexére alapozva
júliusban a gépjárművek termelése már meghaladta a járvány előtti szintet továbbra is probléma a félvezetőhiány.
Nem csoda, hogy nagy az aggodalom Tajvannal kapcsolatban, mint a világ legnagyobb félvezetőgyártója.
Az inflációra visszakanyarodva érdemes megemlíteni, hogy az inflációs várakozások is mérséklődtek, amit alátámaszt mind a Michigani Egyetem fogyasztói hangulatindexe, mind a New York-i Fed fogyasztói várakozásokról készített felmérése.
A Fed azzal indokolja általában a szigorítását, hogy elémennek az önbeteljesítő várakozásoknak, miszerint a vállalkozások a munkavállalókkal egyetemben magasabb inflációt várnak, és ezek alapján alakítják az árakat, valamint a béreket.
Érvek a szigorítás folytatása mellett
A másik álláspont ezzel szemben biztatná az amerikai jegybankot a további szigorításra, mivel habár az éves infláció augusztusban 8,3 százalékra mérséklődött, de a maginfláció 0,6 százalékpontos növekedést mutatott. A befektetők ráadásul az energiaárak ingadozása miatt éppen hogy a maginflációra összpontosítanak. Ez nem véletlen, hisz összességében nézve a folyamatokat a maginfláció nőtt, de a teljes infláció csökkent (az energiaárak némi csökkenése miatt), ami végeredményben az alap inflációs folyamatok emelkedését jelenti.
Azonban, ha az augusztusi adatokat megnézzük, akkor jól láthatjuk, hogy a havi infláció csökkenéséből 0,5 százalékponttal az energia vette ki a részét, a többi tétel, mint az élelmiszerek, áruk és szolgáltatások áremelkedése gyorsult. A szigorítást eszerint folytatni kellene, hiszen
ha azzal számolunk, hogy az augusztusi maginfláció fennmarad egész évben, akkor az 7,4 százalékos éves inflációs rátát jelentene, ami köszönőviszonyban sincs a Fed 2 százalékos céljával.
A befektetők is a szigorítás háromnegyed százalékpontos folytatásával számolnak, ami így az elmúlt négy évtized legagresszívabb szigorítása lenne, de nem lehet kizárni az egy teljes százalékpontos emelést sem. Kritikus tényező a magas infláció fennmaradásában a feszes munkaerőpiac.