Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
Hiába az irodai luxuskörülmények, az Apple lázadói továbbra is otthonról akarnak dolgozni.
A koronavírus-járvány előtt az Apple már meghirdette hibrid munkaidő programját, amely szerint a dolgozóknak csak heti három alkalommal kellene konkrétan irodai munkát végeznie, a maradék kettőt otthonaikból oldhatnák meg. A vírus miatti szigorítások aztán gyakorlatilag felturbózták az ötletet, hiszen hosszú ideig mindenki home office-ból dolgozott.
A lock downok feloldásával a cég vezérigazgatója, Tim Cook úgy gondolta, hogy szeptembertől végleg elindítják a programot, így megkérték a munkavállalókat, legyenek kedvesek kedden és csütörtökön befáradni a high-tech cupertinói központba, valamint saját maguk eldönteni, hogy ezen felül a hét melyik napján szeretnének személyes munkát végezni a luxus-irodaházban. A vállalat kommunikációja szerint ez a lépés annak a jele, hogy
Ám hiába az álommunkahely, a dolgozók jelentős részének esze ágában sincs visszatérni a régi-új kerékvágásba. Hogy továbbra is teljes home office-ban dolgozhassanak, az Apple Together nevű csoport petíciót indított, amelyben úgy fogalmaznak: a vállalat a munkavállalók jó közérzetét kockáztatja mostani döntésével ahelyett, hogy ösztönözné őket a rugalmas munkára és biztosítaná a komfortérzetüket. A petíciót fogalmazók a Twitterre és a Facebookra hivatkoznak példaképpen, ahol lehetővé tették az alkalmazottak számára a teljes otthoni munkavégzést.
Az Apple törekvésének egyébként már van személyi következménye: Ian Goodfellow, aki három éven át volt a vállalat gépi tanulásért felelős igazgatója, már május végén felmondott, és átnyergelt a Google csapatába. Mint mondta, a rugalmas munkafeltételek mindennél előbbre valók, ezt pedig az Apple nem volt hajlandó biztosítani számára.
Nyitókép: Tim Cook
MTI/EPA/Apple Inc./Brooks Kraft