Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
Az Európai Unió legnagyobb méztermelői közé tartozunk, a kormány kiemelten támogatja a méhészek munkáját.
Negyvenhetedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Méhészeti Kongresszust augusztus 24-28. között. Az isztambuli, expóval egybekötött szimpózium a világ legnagyobb méhészeti rendezvénye, amelyen méhészek, tudósok, kutatók és politikusok egyaránt részt vesznek.
Nagy István agrárminiszter csütörtöki felszólalásában hangsúlyozta:
Európában Magyarországon van az egyik legnagyobb méhsűrűség, minden négyzetkilométerre mintegy 13 méhcsalád jut. Magyarországon csaknem 1,2 millió méhcsalád és húszezer méhész él. Ökológiai viszonyaink szinte mindenütt kedvezőek a méhészkedésre, ennek eredményeképpen évente 25 és 30 ezer tonna közötti mézet termelünk, melynek 60 százaléka exportra készül. „Akácmézünk kuriózum, hungarikum, de fajta- és vegyes mézeink is kiváló minőségűek” – mondta.
Nagy Imre a méhészek kiemelt kormányzati támogatási rendszerét is ismertette a szimpóziumon: a Méhészeti Nemzeti Programon keresztül 2010 óta a termelők már 50 millió eurós támogatásban részesültek, a beporzási dotáció mellett pedig az Unióban egyedülálló módon méh állatjóléti pályázatot is hirdettek számukra, 25 millió eurós keretösszeggel. „Az intézkedések sikerességét jól mutatja, hogy Magyarországon 2010 óta folyamatosan nő az egy főre jutó mézfogyasztás, és nem csökken a méhészek száma” – emelte ki a miniszter.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos