Most már hivatalos: alapjaiban alakul át a budapesti lomtalanítás
A főváros a hagyományos utcai lomkupacok helyett gyűjtőpontos rendszert vezetne be.
Élelmiszerosztással veszik fel a harcot egy kenyai városban a szemét ellen.
Egy kenyai hulladék-újrahasznosítási kezdeményezés végérvényesen megváltoztatta Dandora környékét, Nairobi egyik települését, amely a nagy, szabályozatlan hulladéklerakókról ismert. Több kioszkot állítottak fel, ahol a lakosok újrahasznosítható szemetet cserélhetnek élelmiszerre , így a projekt nagyon sikeresnek bizonyult és segített megtisztítani Dandora utcáit.
Szemétért pontot, pontért ételt
A Taka Bank nevű kioszknál jövedelmező üzletté tették az újrahasznosítást a lakosság számára is, hiszen az emberek élelmiszerre cserélhetik a szemetüket. Minden egyes szemétlerakásért pontot kapnak, amit aztán értékes élelmiszerre válthatnak be. Marvine Okal, a kioszk üzemeltetője elmondta, hogy a Taka Bank miatt egyre kevesebb szemetet lehet látni a város utcáin, hiszen az emberek az eldobott hulladékot is elviszik a beváltóhelyre. A gyűjtött pontokért cserébe az emberek kukorica- vagy búzalisztet vihetnek haza.
Esau Katunge, egy dandorai lakos szerint a Taka Bank megváltoztatja az emberek életét. A helyi lakos elmondta, hogy sokszor nincs pénze élelmiszerre, de ezen a nehézségen sokat enyhített az újrahasznosító pont.
Ho Si Minh-városban 2022 augusztusától 2023 márciusáig kísérleti jelleggel kartondoboz-újrahasznosítási programot indítanak, amelynek célja 3000 tonna használt italos kartondoboz összegyűjtése és teljes körű újrahasznosítása, például kartonpapírrá és környezetbarát tetőfedő anyagokká.
Eliseo Barcas, a Tetra Pak Vietnam ügyvezető igazgatója szerint ez a kísérleti program abban különbözik a korábbi projektektől, hogy a PRO Vietnammal való partnerségben és a Circular Action digitális megoldásaival irányítják a kartondobozok begyűjtését.
Pham Phu Ngoc Trai, a PRO Vietnam elnöke szerint a program segíti az informális hulladékgyűjtők jövedelmének javítását és a körkörös gazdaság kialakulásának felgyorsítását az országban.
A program növeli a hulladékgyűjtők tudatosságát, és bevonja őket a kartondobozok gyűjtésébe. Nemcsak a használt kartondobozok újrahasznosítóknak történő eladásából fognak profitálni, hanem az általuk begyűjtött kartondobozok mennyisége alapján pénzügyi támogatást is kapnak a programból.
Hulladékmentes élet
Európában elsősorban arra törekednek az emberek és a kisvállalkozások, hogy minél kevesebb hulladékot termeljenek. Ezt azonban nehéz kivitelezni, ha a nagy szupermarketekben mindent csomagolva lehet megvásárolni is. A Makronómnak korábban nyilatkozó Mravik-Galán Laura, a Boldog Föld csomagolásmentes bolt megálmodója szerint csak akkor tudunk tenni a környezetünkért, ha a szemetet nem is engedjük be a házunkba. A körforgásos gazdaság fellendítésére Magyarország Európán belül az elsők között tiltotta be az egyszer használatos műanyagokat 2021-ben. Franciaország betiltotta a legtöbb gyümölcs és zöldség műanyag csomagolását a szupermarketekben, és 2040-re teljesen ki fogja zárni az egyszer használatos műanyagokat.