Lengyelország leeresztette az új Vasfüggönyt: példátlan méretű erődrendszer emelkedik a határon
A miniszterelnök is megszólalt.
A lengyel kormánypárt vezetője szerint 70 ország, köztük Mexikó is kapott jóvátételt, de Lengyelország nem.
Annak ellenére, hogy Németország erkölcsi szuperhatalomnak tettette magát, a második világháború után „eltörlési rendszert” hozott létre, amely „gyakorlatilag amnesztiába helyezte” a lengyelek ellen elkövetett bűnök százezreit – mondta Jarosław Kaczyński, a lengyel kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetője a közép-lengyelországi Grójecben tartott nagygyűlésen.
A PiS vezetője szerint a németek „úgy döntöttek, hogy a bűnök az akkori német törvényeknek megfelelően nem minősülnek bűncselekménynek", vagyis az "Auschwitzban meggyilkolt lengyelek” ügyeit gyakorlatilag a szőnyeg alá söpörték.
Kaczyński szerint
a bűncselekményeket elkövető németek „megérdemelték volna, hogy felakasszák őket, mert abban a háború utáni korszakban elfogadott volt a halálbüntetés”.
Kaczyński azt is megjegyezte, hogy a háború utáni Németországban számos magas rangú bűnös tisztviselőt nemcsak megkíméltek, de magas pozícióba helyeztek. A legismertebb példa erre Heinz Reinefarth SS Gruppenführer, Wola kerület mészárosa volt az 1944-es varsói felkelés idején. Tettei ezrek meggyilkolásához vezettek, a háború után mégis a Landtag tagja és Westerland helyi polgármestere lett, és soha nem vonták felelősségre bűneiért – állítja a Remix hírportál.
A PiS vezetője megkérdezte a hallgatóságot: „Tudják, hogy hány ország kapott jóvátételt Németországtól?”. Elmondta, hogy ez a szám 70, beleértve olyan országokat is, mint Mexikó, amely nem volt közvetlenül érintett a második világháborúban.
„Még a szövetséges olaszokat is kárpótolták, mi lengyelek viszont semmit nem kaptunk” – jelentette ki.
„Nem fogjuk annyiban hagyni” – mondta végül Kaczyński.