Míg 2002-ben hazánk többször volt ezüstérmes a fogyasztói bizalmi mutató tekintetében, addig 2010 elején is még 15 európai ország volt előttünk ezen indikátor szerint. Azonban mindössze egyetlen kormányzati ciklus alatt, 2014 márciusára már a lista elejére küzdöttük fel magunkat. Magyarország CCI indexe ezután is növekvő trendet mutatott, egészen a 2020-as koronavírus-válság kezdetéig. 2013 augusztusa után az első olyan hónap, amikor a magyar mutató 100 alá csökkent, azaz negatív várakozásokat mutatott közel hét évvel később, 2020 áprilisában jött csak el.
Ám a pesszimizmus is csupán három hónapig tartott. Hála a gyors és hatékony gazdaságvédelmi intézkedéseknek, 2020 júliusában már 100 ponton állt, és azóta sem nézett be ezen szint alá. Még ennél is komolyabb teljesítmény, hogy 2020 egyetlen hónapjában sem volt több ország előttünk a rangsorban, mint öt. Sőt, az év nagyjából felében ezüstérmes volt a magyar mutató. Az aranyérmet azonban egyszer sem tudtuk megszerezni abban az évben.
Az idei év viszont eddig egyértelműen Magyarország éve.
2022 januárja és áprilisa között minden egyes hónapban hazánkban volt a legmagasabb az OECD fogyasztói bizalmi indexe egész Európában.
Még ennél is nagyobb fegyvertény, hogy míg a többi ország mindegyikében 100 alatt volt a mutató értéke az utolsó két hónapban, addig nálunk mind márciusban, mind pedig áprilisban 100 felett állt az indikátor értéke.
A magyar gazdaságpolitika sikerét egyértelműen mutatja tehát, hogy miután 2006-2007-ben egész Európa sereghajtói voltunk, 2010 után képesek voltunk fordítani, és felverekedni magunkat az élmezőnybe. A magyar lakosság optimizmusát a COVID is csak néhány hónapra tudta letörni,
az elmúlt két hónapban pedig mi voltunk Európa egyetlen optimista nemzete.
(Címlap: MTI/Mohai Balázs)