Gyorsan eltemetnék Zelenszkijék Bident és a kapott milliárdokat
Az ukránoknak hirtelen nagyon pozitív előérzetük van az új amerikai elnökkel kapcsolatban.
Visszaütöttek a szankciók, Franciaország nagy energiavállalatai az energiafogyasztás azonnali és drasztikus csökkentésére kérik a vállalatokat és a lakosságot egyaránt.
Franciaország három nagy energiaipari vállalata, az Engie, az EDF és a Total vezetői egy hetilapban megjelenő levélben fordultak a fogyasztókhoz. Írásukban arra figyelmeztetnek: ahhoz, hogy az elkerülhetetlen energiaválság negatív hatásait csökkenteni tudják, a vállalati és a lakossági fogyasztás drasztikus csökkentésére lesz szükség.
A vezetők karbantartási problémákra, illetve a szankciók ellenhatása miatt jelentősen visszaesett orosz földgázmennyiségre hivatkoznak kérésük alátámasztására, megjegyezve:
Elisabeth Borne miniszterelnök a héten úgy nyilatkozott: az ország gáztárolói jelenleg 59 százalékos feltöltöttséggel rendelkeznek, a céljuk így az, hogy kora őszig – a kieső orosz energiahordozók alternatív pótlásával – maximumra növeljék a kapacitást. Ezt alapvetően a cseppfolyós földgáz tárolását biztosító LNG-terminál építésével igyekeznek elérni, amiről a kormány már tárgyalásokat folytat a TotalEnergies vállalattal, miután az USA megerősítette, hogy kész az Európában indított LNG-szállítmányok növelésére.
Levelükben a vállalatok vezetői átmeneti állapotról beszélnek. Mint írják, a mostani spórolási intézkedések azt teszik lehetővé, hogy a téli időszakra biztonságos energiamennyiség álljon rendelkezésére a fogyasztóknak,
Európában nem egyedülálló a franciák intézkedése. Olaszországban a "Termosztát hadművelet" fedőnévvel ellátott korlátozás egyik rendelkezése például előírja, hogy a középületekben országszerte tilos 25 foknál alacsonyabb hőmérsékletre hűteni, illetve 19 foknál magasabb hőmérsékletre fűteni. Németország már ennél is messzebb jár, ott a “Zuhanyozz kevesebbet, csökkentsd az energiaköltségeket!” jelmondattal szálltak harcba az energiatakarékosságért.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer