Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.
Rekordinfláció szerte Európában
A kormány döntése mögött több dolog húzódott meg. Egyrészt ezzel a túlzott nyereséggel rendelkező nagyvállalatokat is bevonják a közteherviselésbe, a befolyt összeggel pedig képesek fenntartani a költségvetési egyensúlyt. Másrészt pedig az infláció leszorítása is közrejátszott a döntés meghozatalakor, hiszen az extraprofitot termelő vállalkozások és az infláció között erős összefüggést lehet kimutatni. Erre a hazai sajtóban a Makronóm mutatott rá először, amelyről itt írtunk részletesen.
Május elején érkezett meg a legfrissebb – 2022 áprilisára vonatkozó – inflációs adat, amely 9,6 százalék volt. Ez az érték, habár magasnak tűnik elsőre, de ha kitekintünk az Európai Unióba, akkor láthatjuk, hogy
Magyarország nagyjából a középmezőnyben foglal helyet, tehát szó sincs rekordinflációról.
foglal helyet, tehát szó sincs rekordinflációról.Az önellátó gazdaság és az infláció leküzdéséről itt írtunk részletesebben.
Az Európai Unió országait szemlélve 9 olyan ország is van, amelyeknél magasabb inflációt mértek 2022 áprilisában, mint Magyarországon. Észtországban 19,1, Litvániában 16,6, Csehországban 13,2, Lettországban 13,1, Bulgáriában 12,1, Romániában 11,7, Lengyelországban 11,4, Hollandiában 11,2 és Szlovákiában 10,9 százalékot mértek. A legalacsonyabb inflációs mutató áprilisban Franciaországban és Máltán volt, de az érték ott is 5,4 százalék, nem is beszélve a 7,4 százalékos Eurózóna átlagról és a 8,1 százalékos Európai Uniós átlagról.
Az extraprofit problémája
A hazai infláció megugrásának nem csak az ellátási láncok töredezettsége az oka, hanem az extraprofit emelése is ott van a háttérben,
hiszen 2021-ben az ármeghatározó vállalatok igyekeztek emelni a haszonkulcsaikat.
Éppen ezért praktikus bevonni az extraprofitot termelő vállalkozásokat a közteherviselésbe.
A globális monopolkapitalizmus is okozója a dinamikus áremelkedésnek, hiszen a monopóliumok manipulálják az árakat, így csökkentve a kínálatot. Egyes közgazdászok szerint napjainkra a kapitalizmus elért egy olyan szélsőséges formájába, hogy a nagyvállalatok kinőtték az eddigi versenyhelyzetet, aminek az a következménye, hogy a kínálati korlátok dacára is extra nyereséget képesek bezsebelni.