Nagyon fontos fejlesztési pénzeket állítana az eredménytelen gazdasági háborúskodás szolgálatába Brüsszel

2022. május 21. 14:45

Brüsszel nagyrészt meglévő források átcímkézésével finanszírozná az energiaszállításokat érintő szankciókat, írta Facebook oldalán Hortay Olivér, a Századvég Gazdaságkutató energiapolitika üzletágának vezetője. Posztját szemlézzük.

2022. május 21. 14:45
null

A ma bejelentett REPowerEU csomag teljes keretösszege 297 milliárd euró, amiből

– 225 milliárd euró hitel, amit a helyreállítási programokból címkézne át,

– 52 milliárd eurót nagyrészt a meglévő tagállami kohéziós és agárforrásokból csoportosítana át,

– 20 milliárd euró új forrás, amit 50 millió új szén-dioxid-kvóta kibocsátásából teremtene elő.

Tehát a tagállamoknak a Bizottság által sürgetett szankciók költségeinek nagy részét meglévő forrásaikból kellene fizetniük.

A helyreállítási alap a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségek mérséklését hivatott szolgálni. Ezek a nehézségek nem múltak el, sőt a háború miatt tovább mélyültek, így a forrásra továbbra is szükség van.

A tagállamok azért fogadták el a közös hitelfelvételt, mert abból olyan beruházásokat terveztek megvalósítani, amelyek megtérülnek.

Ezzel szemben az energiaszállításokat érintő szankciók bevezetéséhez szükséges infrastrukturális beruházások nemhogy nem térülnek meg, de növelik a közösség költségeit.

Magyarországnak különösen rossz tapasztalatai vannak a helyreállítási alappal, mert tervét politikai okokból a mai napig nem fogadták el.

Vajon reális elvárás a Bizottság részéről, hogy erre hivatkozva próbálja átvinni a Magyarországnak különösen nagy terheket okozó embargós javaslatait?

A kohéziós és agárforrások ma fontosabbak, mint korábban bármikor.

A háború miatt élelmiszerhiány van kibontakozóban, amit az agrárium támogatásával lehet enyhíteni.

A bizottsági javaslatok kettős terhet okoznának: egyfelől a szankciók tovább emelnék az energiaárakat, ami például a műtrágya költségeinek növekedésén keresztül begyűrűzne az élelmiszerek árába, másfelől az agrártámogatások kivonásával ellehetetlenülnének a negatív hatások enyhítésére irányuló törekvések.

A kohéziós források pedig különösen fontosak az orosz energiaszállításoknak fokozottan kitett közép-európai régióban, így azok központosítása kontraproduktív lenne.

A szén-dioxid-kvóta kibocsátásból származó árbevétel nem elrugaszkodott javaslat, hiszen ezzel a kvótaárak is csökkennének, ami az energiapiaci terheket is mérsékelné.

Az ebből származó pénzmennyiség (20 milliárd euró) azonban nem elegendő az olaj- és gázinfrastruktúra kellő mértékű átalakítására (ez csak Magyarország esetében több milliárd euróra rúgna).

Ráadásul a helyzetet sokkal gyorsabban és hatékonyabban kezelné a kvótapiac ideiglenes felfüggesztése, mert azzal azonnali energiaár-csökkenést lehetne elérni, amivel az egész közösség terhei mérséklődnének.

A Bizottság csomagja tehát nem nyújt kellő segítséget az orosz energiaszállítások kiváltásához,

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
airmax
2022. június 01. 11:05
Az biztosan jó gazdaságpolitika, hogy a töketlenségét folyamatosan bizonyító bizottság osztja el a lóvét... :( lásd covid... stb Ezen mi már túljutottunk egyszer a Kádárkorszak után...
Dr. Greta Grünberg
2022. május 26. 16:41
A nettó haszonélvező országoknak kell most egy kicsit szorítani a nadrágszíjon, morális kötelességük, ebben mindenki egyetért. Mint ahogy azzal is, hogy mi magyarok vagyunk a legnagyobb kerékkötők, gáncsoló szabotőrök, a belső ellenség, ami Európa testét rágja. A szalonokban européer kultúremberek ülnek, akik a demokratikus párbeszéd hívei, ez a nyugati nagylelkűség a szerencsénk. Különben már rég beletapostak volna minket a Kiskun-sivatag porába. Talán egyszer az enszita kéksisakosok elhozzák a békét és a morált ide is!
sztd
2022. május 23. 18:22
Szerintem a helyzet sokkal egyszerűbb. Most ugyan Orbán van elől, de Közép-Európa egyre fejlettebb, és egyre nagyobb a pofája. Ha netto befizetővé válnak, akkor végképp kezelhetetlenek lesznek. (Elég belegondolni, hogy mi lesz, ha a netto befizető Magyarországtól pénzt akarnak majd elvonni. Mondjuk az, hogy eleve itt fogják a pénzt tartani, be se fizetik. Ha mindenféle ideológiára hivatkozva tönkreteszik a közép-európai (különösen a magyar) gazdaságot olajszankció, forráselvonás, átcímkézés, stb.), akkor tovább lehet fenyegetni a pénzmegvonással.
Takita
2022. május 23. 18:22
Az ENSZ főtitkára a gabona és a műtrágya export engedélyezését sürgeti mind Ukrajnából, mind Oroszországból. Különben nagy bajok lesznek a világban! Ime a rés az esztelen embargós mánián. Az EU-vezetése visszaél pozíciójával. Az volna a dolguk, hogy a polgárok jólété és biztonságán tevékenykedjenek. Ám pont ez ellen dolgoznak. Egy -két hónap és az EU népei saját sorsukon fogják érezni a EU-dilettantizmus eredményét.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!