Az állam továbbá hozzátette, hogy az északi fogyasztók villanyszámlája akár 10 százalékkal is megemelkedhet a közeljövőben.
Az áremelkedésre hivatkozva a földgázerőművek üzemeltetői hangot adtak nemtetszésüknek, és erre bátorítják a lakosokat is – ez nem meglepő, hiszen a New York-i földgázerőművek tisztában vannak azzal, hogy a vízenergia hatalmas veszélyt jelent piaci részesedésükre.
Bár a jelent nézve mélyen zsebbe kell nyúlni a energiaárak miatt, viszont az állami tisztviselők szerint a projekt hosszú távon olcsóbbá fogja tenni az áramot – ez 2030-ra 10-15 százalék közötti árcsökkenést jelent a nagykereskedelmi energiaköltségekben.
Vízenergia-ellenesek a környezetvédők
A vízenergia-ellenes környezetvédelmi csoportok szerint
a vízenergia-vezeték valójában nem kedvezne a környezetnek, inkább károsítaná a Hudson folyó ökoszisztémáját.
Érvelésük egy alapvető állításon alapul: a vízenergia valójában nem egy alacsony üvegházhatású gázokat kibocsátó energiaforrás. Bár a vízerőművek megépítésük után nem szennyezik a környezetet, a működésükhöz szükséges víztározók létrehozása viszont gyakran a zöld területek elárasztásával jár.
Ahogy a szerves anyag lebomlik, metán szabadul fel,
ami nem kis probléma, mivel a metán 25-ször több hőt köt meg a légkörben, mint a szén-dioxid.
A New York hírportál szerint ez az érvelés nem túl átgondolt, a gátakat – amelyeket New York városa erre a célra használna – évtizedekkel ezelőtt építették, ami azt jelenti, hogy az építésük során keletkezett metán már rég felszabadult.
Továbbá, a hidegebb éghajlaton épített vízenergia-gátak – mint amilyen Quebec is – általában sokkal kevesebb metánt bocsátanak ki, mint a melegebb éghajlaton épített gátak.
„Egyetlen komoly elemző sem gondolja, hogy New York villamosenergia-hálózata több metánt juttatna a légkörbe, ha a gáztüzelésű energiát a Québecben termelt vízenergiával helyettesítené” – osztotta meg véleményét a New York magazin újságírója.
A projektet ellenző környezetvédők továbbá attól is tartanak, hogy a távvezetékek zavarják majd az őslakosokat – a projekt tervezői viszont azt állítják, hogy a természetvédelmi szempontokat is figyelembe vették, így tervezéskor tudatosan elkerülték például a veszélyeztetett kék karner pillangók élőhelyét.
Bár számos környezetvédelmi szervezet támogatja a projektet, sokan a mai napig ellenzik a vezetékek megépítését. Bár a projekt a környezetre nézve kockázatokkal jár, érdekes, hogy a környezetvédők gyakorlatilag a szén-dioxid-kibocsátás mellett érvelnek.