Azért sikerült a magyar termékenységi fordulat, mert nem fog elszegényedni, aki gyermeket vállal
2022. május 03. 09:18
Anyák napi jó hír az Eurostattól: az elmúlt évtizedben hazánkban nőtt legnagyobb mértékben a termékenység az unióban. Mi a járvány első évében is növekedtünk, mert 2019-től már nem jelent anyagi hátrányt a gyermekvállalás. Hazánkban a gyermekes háztartásokban a szegénység és társadalmi kirekesztődés kockázatával élők aránya a járvány előtti évtől alacsonyabb már, mint a gyermek nélküli háztartásokban.
2020-ban hazánkban 1,59 volt a termékenységi ráta. Ez a szám mutatja, hogy az unió módszerével számítva átlagosan hány gyermeke születne a 15-49 éves, azaz a szülőképes korú nőknek. Tavalyelőtt mi ezzel az értékkel Szlovákiával és Szlovéniával hármas holtversenyben a 7. legjobbak lettünk. Az unió átlaga 1,50, amely 2016 óta folyamatosan csökken. A járvány első évében 18 országban csökkent, 8 tagállamban nőtt a termékenységi ráta, Csehországban pedig már 3 éve a maximumukon stagnál. Ha az ezredforduló óta vizsgáljuk a tagállamokat, akkor négy országban, hazánkban, Csehországban, Szlovákiában és Romániában a ráta a maximumon áll, Szlovéniában nagyon megközelíti azt, hét országnak pedig a legrosszabb értéke volt a 2020-as. Ezek Franciaország, Írország, Belgium, Hollandia, Olaszország, Spanyolország és Málta. Továbbá Dánia, Luxemburg és Finnország is nagyon közel voltak a minimumértékükhöz.
A KSH és az Eurostat termékenységi rátája közti eltérés abból adódik, hogy míg a KSH a Magyarországon született gyermekeket számlálja, addig az Eurostat azokat az unió területén született gyermekeket veszi számba a mi mutatónk kiszámításánál, akik magyar gyermekek. A két módszer 2016-2019 közti közel 0,05-s eltérése 2020-ban jelentősen csökkent.
Ismerve a KSH 2021-es (1,59) rátáját, szinte biztos, hogy az Eurostat is további növekedést fog majd mutatni 2021-re is, így 1,6 felettire becsülöm az uniós módszerrel számított 2021-es termékenységi mutatónkat, ami megközelíti az 1994-es, 25 évvel korábbi, a Bokros csomag 1995-ös bevezetése előtti év szintjét.
Az uniós elemzés felhívja a figyelmet arra, hogy 2013 óta nő a külföldi születésű anyák aránya, 2020-ban már az unióban együttvéve 21 százalék volt. Luxemburgban született gyermekek kétharmadának, Cipruson születettek 39 százaléknak, Ausztriában, Máltán és Belgiumban születettek harmadának külföldön született az édesanyja, míg 9 olyan ország van, ahol ez az arány 10 százalék alatti. Hazánkban mindössze 4,4 százalék volt, ami a 6. legkisebb Bulgária, Szlovákia, Litvánia, Lengyelország és Lettország után. Rajtunk kívül Románia, Észtország és Csehország tartozik még a 10 százalék alattiak csoportjába.
Az elmúlt évtized termékenységének javulásához leginkább az járult hozzá, hogy
megszűnt a gyermeket nevelő családok szegénységi többletkockázata, anyagi hátránya a gyermektelenekhez viszonyítva.
Ennek legjobb mérőszáma az, ha megvizsgáljuk a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatával élők arányát a gyermekes háztartásban és a gyermektelenek között. Ha a gyermekesek aránya e mutató esetében nagyobb, akkor a gyermekvállalás szegénységi többletkockázattal, anyagi hátránnyal jár, ha kisebb, akkor nem jár anyagi hátránnyal.
E hátrány/előny mértékét mutatjuk be a fenti grafikonon országonként 2019-ben (az oszlopokkal) és 2009-ben (a pontokkal). Látható, hogy míg hazánkban 2009-ben a szegénységi kockázattal élő gyermekesek aránya 9 százalékponttal nagyobb volt a gyermekteleneknél, tehát jelentős anyagi hátrányban voltak, addig 2019-re 3,1 százalékponttal alacsonyabb lett a gyermekesek esetében kockázattal élők aránya a gyermekteleneknél, így a hátrányuk előnyre változott. A magyar javulásnál csak a lett és az észt a nagyobb.
Míg 2009-ben nálunk jelentette a gyermekvállalás Írország mellett a legnagyobb hátrányt, addig 2019-re (ez az utolsó elérhető adat az Eurostaton) a 10. helyre léptünk előre az előnyt adni tudó országok közé. Mivel a járvány idején is előnyt jelentett a gyermekvállalás, ezért nőtt a termékenységi rátánk. A 2010 előtti pénzügyi válság idején jelentős hátrányt jelentett, akkor csökkent a termékenység. 2009-ben Szlovéniában volt az egyik legnagyobb előny a gyermekvállalás, ott például nőtt a pénzügyi válság alatt is a termékenység.
A termékenység növekedésének egyik fontos feltétele, hogy ne legyen vállalhatatlan anyagi hátrány a családok számára a gyermekvállalás.
Ezért határozta meg 2021-ben Orbán Viktor miniszterelnök a kormány családpolitikája egyik alappilléreként azt, hogy a gyermekvállalás anyagi értelemben is előny és ne hátrány legyen.
Ez a baloldali kormányok idején nem volt megfogalmazott célkitűzés, ők nem hosszú távban gondolkodnak, ezért úgy tűnik, számukra nem jelent megkülönböztetett értéket a gyermek.
Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő elemzése a Makronómon.
A házelnök szerint a parlamentben megszűntek az érdemi viták: azonnali kérdések órája helyett azonnali sértések órája lett. Ukrajna pedig akár unión kívül, akár belül lesz, vazallus állammá válik. Kövér Lászlóval Szalai Zoltán beszélgetett.
Trump kereskedelmi politikája és Kína stratégiai válaszlépései: Hogyan alakul az új gazdasági világrend? – tudósításunk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rendezvényéről.
Mi lesz most Gyurcsány örökségével? Milyen esélyei vannak a jelenlegi politikai helyzetben Dobrevnek? Mit tud minderre Magyar Péter lépni? Erre kerestük a választ szakértőkkel összeállításunkban.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 55 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.