1. ábra: A TerraUSD (UST) árfolyamának alakulása. Forrás: CoinMarketCap.
Rossz társaságban?
Az árzuhanást nem úszta meg a Terra ökoszisztéma másik tagja sem. A Terra (LUNA) idén május elsején még a nyolcadik legnagyobb kapitalizációval rendelkező virtuális valuta volt. 80 dollár körüli árfolyama közel 30 milliárd dolláros teljes piaci értéket jelentett. A cikk írásának pillanatában a LUNA árfolyama 0,0002881 dollár (2. ábra). Ez -99,9996 százalékos (lényegében -100 százalékos) veszteséget jelent kevesebb mint két hét alatt. Ezzel a Terra jelenleg nem csupán a top 10-ből esett ki, de már a 200 legértékesebb projektben sincsen benne.
2. ábra: A Terra (LUNA) árfolyamának alakulása. Forrás: CoinMarketCap.
Tizenhatezermilliárd forint
A két Terrás projekt együtt a befektetők több mint 40 milliárd dollárját, azaz közel tizenhatezermilliárd forintnyi vagyont égetett el néhány nap alatt. Hogy perspektívába tudjuk helyezni, ez közel annyi, mint a teljes magyar államadósság 40 százaléka. A tudás persze soha nincsen ingyen. Ám kijelenthetjük, hogy brutálisan sokat fizettünk azért, hogy megtanuljuk, a stabil kriptók mögötti ígéret, az árfolyam fixen tartására ugyanolyan virtuális, mint maguk a coinok.
A történelem ismétli önmagát
Ez a tudás azonban nem új.
Azt, hogy egy fizetőeszköz értékét nem könnyű rögzítetten tartani, már az aranystandard rendszer bukásánál megtanulhattuk.
Ám az események azoknak sem kellett volna hogy meglepetést okozzanak, akik kevésbé tájékozottak az elmúlt száz-százötven év pénztörténetében. Hiszen nem a TerraUSD volt az első stabil kriptó, melynek összeomlott az árfolyama. Sőt, sokkal gyorsabban és hatékonyabban változtatta köddé a befektetők vagyonát a Basis Cash (BAC). Ennek a projektnek a fejlesztőiről csupán annyit lehetett tudni, hogy ugyanaz a nevük, mint korunk egyik ikonikus rajzfilmsorozatának, a „The Real Animated Adventures of Doc and Mharti” munkanév alatt a Vissza a jövőbe vulgáris változatának tervezett „Rick és Morty” két címszereplőjének. A BAC ugyancsak stabil kriptóként indult. A cél a dollárhoz való paritás tartása volt. Ez már az első napokban sem sikerült. Igaz akkor ennek még örülhettek a befektetők, hiszen az árfolyam 69,6 dollárról 156 dollárig emelkedett. Ezt azonban gyors zuhanás követte, mely csak pár napra állt meg egy dollár környékén, és két hónappal a start után már 40 cent körül kereskedett. Ám itt sem állt meg az árfolyam csökkenése. Az elmúlt egy hónapban a BAC árfolyama ritkán tartózkodott 1 cent (azaz az elméleti paritás századrésze) felett.