Ne gondoljuk, hogy zuhanni kezd az ingatlanpiac

2022. április 14. 12:20

A Duna House szerint még mindig felfelé ívelő szakaszában van az ingatlanpiac: az első negyedévben 39 156 ingatlan cserélt tulajdonost Magyarországon, ami az elmúlt 10 év második legerősebb évkezdése, közölte az ingatlanközvetítő hálózat kedden.

2022. április 14. 12:20
null

Az adásvételek számát a hitelkamatok drágulása és az otthonteremtési kedvezmények még biztos kihasználása mellett az erős befektetői aktivitás is erősíti.

A közlemény szerint márciusban a fővárosban és vidéken egyaránt továbbra is a befektetési céllal történő vásárlás volt a meghatározó. Budapesten átlagosan 50,63 millió forintot, vidéken átlagosan 28,09 millió forintot költöttek az ilyen típusú ingatlanokra.

Az új lakások négyzetméterára már 11 budapesti kerületben haladta meg az 1 millió forintot az idén. A kerületek többségében az új lakások fajlagos ára 700 ezer-1 millió forint között mozog, és egyik kerületben sem találtak négyzetméterenként 600 ezer forint alatti árú ingatlant.

A Duna House szerint átrendeződik az ingatlanpiac: az újépítésű árak jelentős növekedése miatt várhatóan egyre több lakáskereső választ majd használt ingatlant vagy albérletet, ezzel megtámasztva a befektetői kereslet alapjául szolgáló bérleti piacot is.

Egyúttal jelezték, az első negyedévben vidéken nőtt a használt panellakások átlagos négyzetméterára az előző év azonos időszakához képest. Az ország keleti felében a panellakások négyzetméterenkénti átlagára 382 ezer forint volt, szemben az egy évvel korábbi 336 ezer forinttal, míg az ország nyugati részén a használt panelek fajlagos ára 416 ezer forintra emelkedett az egy évvel korábbi 321 ezer forintról. Ezzel szemben a többi használt lakásnál a fajlagos ár csökkenését tapasztalták: Kelet-Magyarországon a téglalakások négyzetméterenkénti átlagára egy év alatt 116 ezer forinttal, 368 ezer forintra, Nyugat-Magyarországon pedig 10 ezer forinttal 340 ezer forintra mérséklődött.

A fővárosi panelotthonoknál Budán 24, Pesten 18,7 százalékkal, 760 ezer, illetve 642 ezer forintra nőttek az átlagos négyzetméterárak az idei év elején a tavalyi első negyedévéhez képest. A téglaépítésűeknél is drágulást figyeltek meg: Budán 895 ezer, Pesten 671 ezer forintra nőttek a négyzetméterárak az egy évvel korábbi 859 ezer, illetve 787 ezer forintról.

Hozzátették, hogy a jelzáloghitel-piac a lakáspiaccal együtt bővült, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tényadatai és az elmúlt hónapok Duna House becslése alapján az első negyedévben ez 320 milliárd forintot jelent, ami 37 százalékos emelkedés 2021 első negyedévéhez képest.

(MTI)

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ne szájalj
2022. április 17. 10:28
Akinek van piac kepes tudasa, annak nem erdemes kulfoldre mennie, itthon is megel. Az alberletet ott is fizetni kell, ha nincs elegendo beugroja egy lakasra, es amit szerez a reven, elvesziti a vamon.
Szittya Attila Bendegúz
2022. április 16. 19:01
A magas ingatlanár nem jó: - Az első lakást vevőnek (értelemszerűen). - A lakással rendelkezőnek, aki cserélni szeretne, mert hiába magas a saját ingatlanának ára, a vásárolni kívánt ingatlan is magas árú, így semmit nem nyer, csak az ár és a kockázat növekszik (ugyanakkora plusz négyzetméterért magasabb ár, váratlan áresés kockázata) - Az albérletben élőnek is káros, mert egyre többen lesznek azok, akiknek semmi esélyük saját lakásra, így növekszik a kereslet az albérletre, ami még jobban felnyomja az árukat. Akiknek nem káros: ingatlanspekulánsok, kőgazdagok, "magán" szállodát vezetők (Airbnb). Az ingatlanhelyzet reménytelensége az egyik ok, ha egy fiatal, vagy nem fiatal, de piacképes tudású munkaképes elmegy az országból. Az állam, az önkormányzatok, a multimilliárdosok helyében én nekikezdenék nagy tömegben olcsó bérlakások építésének, akár célzott csoportoknak is (mérnökök, orvosok, ápolók, tanárok), és ezzel nemcsak, hogy bebetonoznám a népszerűségemet és biztosítanám a politikai karrieremet, de az ingatlanárakat is lenyomnám.
camelia sinensis
2022. április 16. 18:44
Kivéve, ha a fázósabb, közbiztonságra vágyó uniós polgárok nagyobb számban települnek át. Kíváncsi lennék egy statisztikára, hogy a budai-belvárosi ingatlanok közül hány van külföldi tulajdonban. Pl a Rózsadomb tele van ázsiaiakkal, az akácfa utca környéke full arab stb
tron
2022. április 16. 14:07
"Az ingatlanhelyzet reménytelensége az egyik ok, ha egy fiatal, vagy nem fiatal, de piacképes tudású munkaképes elmegy az országból." Oda ahol ennél is reménytelenebb helyzetbe kerül. Vagy Londonban és Berlinben egyszerűbb lakáshoz jutni ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!