Új valuták, új kihívások
Oroszország ugyan vezető szerepet tölt be a dollár alternatíváinak keresésében, de ez a partnerség mindazonáltal egyenlőtlen. Míg 2020-ban a Kínába irányuló orosz exportnak csak 23 százalékát teljesítették dollárban, addig az Oroszországba irányuló kínai export 60 százalékának elszámolása továbbra is dollárban történt.
Sőt, miközben Oroszország 2019-ben bejelentette, hogy új nemzetközi fizetési rendszert kíván létrehozni Kínával, amely az Egyesült Államok által uralt SWIFT alternatívájaként működne,
Peking még mindig nem kötelezte el magát teljes mértékben.
Nem ösztönözte a kínai bankokat, hogy csatlakozzanak az orosz rendszerhez („Системa передачи финансовых сообщений ” vagy SPFS), és jelenleg a Bank of China a rendszer egyetlen kínai tagja.
Még ha Oroszország és Kína jelentősen csökkentené is a dollártól való függőségét, az új valuták új kihívásokat jelentenek majd; Putyin éppen ezt ismerte el. A dollármentesítő erőfeszítések ugyanis további két kihívással néznek szembe.
Először is, amint a fenti grafikon is mutatja, az euró leváltotta a dollárt, és a kétoldalú kereskedelem meghatározó fizetőeszközévé vált Oroszország és Kína között. Míg az euró használata csökkenti Oroszország kitettségét az amerikai szankcióknak, nem védi meg az orosz gazdaságot az uniós szankcióktól. Az EU az ukrán invázió előtt már 150 szankciót szabott ki oroszországi entitásokkal és magánszemélyekkel szemben, és kinyilvánította szándékát, hogy további szankciókat szab ki, ha Oroszország folytatja agresszióját Ukrajnában. A dollármentesítés tehát nem fogja automatikusan megszabadítani a szankcióktól a gazdaságot.
Másodszor, a dollár csereeszközként továbbra is elsőbbséget élvez a nemzetközi valutapiacokon. Így valószínűleg nehéz lesz eurót rubelért cserébe eladni a dollár átváltása nélkül, amint azt Irán néhány évvel ezelőtt megtapasztalta.
Iránnak a szankciók idején, 2016-ban az ománi Bank Muscatban összegyűlt 5,7 milliárdnyi dollárja az olajeladásokból, amit ománi riálban tartottak, és eurót akartak cserébe. A globális pénzügyi rendszerben betöltött hatalmas amerikai szerep miatt ilyen nagy mennyiségű riál átváltásának legjárhatóbb módja az amerikai dollár és egy amerikai bank, ráadásul az átváltás pár másodperc alatt lebonyolítható, mindössze két üzenettel. Viszont így Amerika rögtön tudomást szerezne az ügyletről. Végül Omán mégis inkább a lassabb és bonyolultabb utat választotta, és fokozatosan kis mennyiségű eurót vásárolt Európában, amelyet át lehetett utalni Iránnak.
Hacsak az országok nem bővíthetik ki a valutacsere-megállapodásokat egymás között és más országokkal, vagy nem dolgoznak ki olyan alternatívákat, mint a központi banki digitális valuta (CBDC), amely megkerüli a dollárt, a zöldhasú közvetett szerepe tompítja a dedollarizáció erejét.