Elővette Trump a botrányos Biden-laptop ügyét, már döntést is hozott
Nem ússzák meg a főszereplők.
A milliomosok óriási hasznot húzhatnak az állami és helyi adószabályokkal, mivel a döntéshozók megemelnék 80 ezer dollárra a Trump által maximum tízezer dollárban meghatározott adólevonási jogot. A tervezet még a demokrata politikusakat is megosztja, van, aki teljesen abszrudnak tartja a döntést. Az agytrösztök többsége szerint ezzel a törvénymódosítással újra a gazdagok járnának jól.
A milliomosok óriási előnyökhöz juthatnak a változó állami és helyi adószabályoknak köszönhetően. A több mint egy évszázada érvényben lévő adómentesség lehetővé teszi az adófizetők számára, hogy a szövetségi kormánynak történő adóbevallásban a teljes adójukból levonják az ingatlan- és a tagállami jövedelemadót. Az adólevonási jog nagyon sokáig korlátlan volt, ami elsősorban azoknak a gazdagoknak segített, akiknek nagy költségekkel kellett „megküzdeniük” a házaik és jövedelmük miatt. Az adólevonási joggal jól jártak a magas adóbevételt termelő államok is, akik jelentős adóbevételtől buktak el, mivel az adózók a levonási jogukkal élve drasztikusan lecsökkenthették a fizetendő adójukat. Ennek a bevételkiesésnek és az „adóhátránynak” a kompenzálására az érintett államok támogatást kaptak a szövetségi kormánytól, ami 369 milliárd dollárjába került a központi költségvetésnek 2017-ben, amely a GDP 1,9 százalékát tette ki.
Donald Trump az elnöksége alatt évi tízezer dollárban korlátoza az adólevonás összegét, bár ez a legtöbb amerikai számára csekély hatással volt. Az Internal Revenue Service szerint az adóbevallások 87 százalékában nem jelenítik meg részletesen az összes mentességet az adózók, mivel azok nem érnék el az általánosan igénybe vehető levonást, ami 12 000 dollár volt 2018-ban egy egyedülálló adózónak. A magas adókkal rendelkező államok, mint például New York és Kalifornia törvényhozói azonban a reformot nem a gazdagok megadóztatására tett dicséretes erőfeszítésnek tekintették – ami egyébként jól sikerült – teszi hozzá az Economist –, hanem büntető csapásnak az államok számára.
Ellenállók
A SALT (állami és helyi adó) csoport egy pártközi ellenállási mozgalomként alakult meg és bírálták a Trump-adminisztráció által bevezetett levonási korlátot. „Az adótörvények megváltoztatása kifejezetten arra irányult, hogy olyan államokat támadjanak meg, amelyek az iskolák és szolgáltatások támogatása érdekében adót vetnek ki az emberekre” – mondta Tom Malinowski, egy New Jersey-i demokrata képviselő, aki a SALT csoport tagja. Malinowski felhívta a figyelmet, hogy körzetének egyes városaiban a háztulajdonosok átlagosan 20 ezer dollár ingatlanadóval tartoznak.
Napokkal Biden Build Back Better törvényének képviselőházi elfogadása előtt a SALT elérte, hogy a következő tíz évre tízezer dollárról 80000 dollárra emeljék a levonható költségek határát, ami
Az elkövetkező öt évben az új „SALT-előírás” a szövetségi kormánynak a jelenlegi törvényhez képest további 275 milliárd dollárjába kerülne. Ez sokkal több, mint amennyit törvényjavaslat a szegénység csökkentését célzó gyermekadó- és jövedelemjóváírásokra tervez költeni. A tervezet támogatói azzal érvelnek a javaslat valójában nem lesz hatással a költségvetésre a következő évtizedben, bár ez egy ravasz költségvetési játékon alapul – teszi hozzá az Economist.
Joe Biden elnök többször hangsúlyozta, hogy a törvénycsomag a középosztály újjáélesztésére irányul. Marc Goldwein, egy amerikai agytröszt munkatársa szerint Biden kijelentése irónikus, mivel a terv egyik legdrágább eleme egy nagy adócsökkentés, amelyet a középosztálybeliek és a szegények egyáltalán nem kapnak meg. A szakértő elmondta, hogy szinte
Az Adópolitikai Központ nevű agytröszt által készített modellezés azt mutatja, hogy a jövedelem szempontjából a középső 20 százaléknak a juttatás átlagosan mindössze 20 dollár lenne, a felső 20 százalék átlagosan 2100 dolláros adócsökkentésben részesülne, míg a felső 1 százaléknak csaknem 15000 dolláros csökkentést jelentene az adólevonási limit felemelése.
A kedvezménynek kevesebb mint 9 százaléka jutna a 200 ezer dollárnál kevesebbet kereső amerikaiakhoz.
„Ez nem csupán kolosszális pénzkidobás egy torzító adókedvezményre, hanem a költségvetési önkárosítás egy formája, és ezért politikai önkárosítás is” – érvel Richard Reeves, a Brookings Institution, egy washingtoni agytröszt munkatársa. Jason Furman, Barack Obama korábbi gazdasági tanácsadója „obszcénnak” nevezte a javaslatot.
Mitch McConnell, a szenátus republikánus vezetője szerint a javaslat kizárólag a
„kék államok milliomosainak és milliárdosainak szánt bónusz.”
Egyelőre még kérdéses, hogy a javaslat bekerül-e a törvénybe, de a kongresszus mindkét demokrata vezetője – a kaliforniai Nancy Pelosi és a New York-i Chuck Schumer – számára a rendelkezés a saját választókerületük számára jelentene áldást – írja az Economist. A törvényjavaslat a Demokrata párton belül is vitát szült, ugyanis Michael Bennet coloradói szenátor abszurdnak nevezte az ötletet. Bernie Sanders pedig azt javasolta, hogy a levonást csak az évi 400 000 dollárnál kevesebbet keresőkre korlátozzák.
A Fehér Ház visszafogottan nyilatkozott az ötletről, amely nem szerepelt Biden eredeti javaslatában – írja az Economist. Az elnök sajtótitkára nemrégiben a következő üdvözlő nyilatkozatot tette: „Az elnök izgatottsága nem a SALT-csökkentés miatt van, hanem a csomag többi kulcsfontosságú eleme miatt.”
(Borítókép: MTI/EPA/Bloomberg/Oliver Contreras)