Nyomozás keresőszavakkal
2019-ben a wisconsini nyomozók egy kiskorú emberkereskedelemmel és szexuális visszaéléssel vádolt férfi után kutattak. A nyomozók a Google-hoz fordultak, hogy adatokat szolgáltasson minden olyan felhasználóról, aki az év több, mint 16 napján az áldozat nevére, anyja nevének kétféle helyesírására és a címére keresett rá. A Google felkutatta az összes releváns Google-fiókot és IP-címet, majd 2020 közepén átadta a nyomozóknak.
Ez egy ritka példája az úgynevezett kulcsszavas végzésnek, azonban nem ez az első eset, hogy kulcsszavas parancsot adtak ki a nyomozáshoz; korábban két másik hasonló ügyet is nyilvánosságra hoztak. 2017-ben a minnesotai bíró által kiadott végzésben felhatalmazták a Google-t, hogy információt adjon ki olyan felhasználókról, akik egy korábbi csalás áldozatának nevére és címére kerestek rá.
2020-ban az R Kelly énekes ellen indított zsarolási ügyben résztvevő egyik tanú gyújtogatás áldozata lett. Az eset után a nyomozók körözést adtak ki minden olyan személy ellen, aki rákeresett az áldozat címére.
Jennifer Lynch, az Electronic Frontier Foundation (EFF) felügyeleti perekkel foglalkozó igazgatója három másik Google-kulcsszóra vonatkozó parancsot is kiemelt, amelyeket a 2018-ban elkövetett, két ember halálát okozó sorozatos austini robbantások nyomozása során használtak fel. Az akkor még nem széles körben tárgyalt végzések a fenti végzéseknél is szélesebb körűnek tűnnek,
mivel olyan személyek IP-címeit és Google-fiókjainak adatait kérték, akik különböző címekre és néhány, bombakészítéssel kapcsolatos kifejezésre (robbanóanyag vagy éppen csőbomba) kerestek rá.
Hasonló végzéseket kézbesítettek a Microsoftnak és a Yahoo-nak is a saját keresőmotorjaikra vonatkozóan.
De mi a helyzet a felhasználók magánéletének védelmével?
Bár a Google évente több ezer ilyen végzéssel foglalkozik, a kulcsszavas parancs az egyik legvitatottabb eljárás. Sok esetben a kormányzat már egy konkrét Google-fiókkal rendelkezik, amelyről információt szeretne és bizonyítéka van arra, hogy az kapcsolódik egy bűncselekményhez. A keresőszavas parancsok esetén azonban a kormány nem ismeri a gyanúsított személyazonosságát, nincsenek gyanús személyek sem, csak valakit keresnek, aki gyanús lehet a bűncselekménnyel kapcsolatban, mindezt az alapján, hogy az interneten érdeklődik bizonyos témák iránt.