Megszólalt a szakértő: elgáncsolná a magyar sikersztorit az eurózónás csatlakozás

2021. október 09. 15:21

Egy elsietett, a fejlettségbeli különbségeket figyelmen kívül hagyó csatlakozás az eurózónához Magyarország számára minimum növekedési áldozattal, de akár stabilitási kockázattal is járhat, mondta Gottfried Péter, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa tagja a Hitelintézeti Szemlében megjelent írása apropóján szervezett kerekasztal-beszélgetésen szerdán.

2021. október 09. 15:21
null

A Magyar Közgazdasági Társaság és az esszét közlő pénzügyi lap online eseményén kijelentette: eltérő fejlettségű országoknál problémát okozhat, hogy nincs lehetőség testre szabható monetáris politikára a közös pénz használata mellett, egyik országnak túl laza, a másiknak túl szigorú lehet a központi bank döntése.

Az euró bevezetésével a várakozások ellenére nem gyorsult fel a konvergencia az övezeten belül, azok a különbségek, amelyek a közös pénz bevezetésekor fennálltak, megmaradtak, sőt adott esetben még nőttek is – emlékeztetett a közgazdász.

A közös pénz bevezetéséből profitáltak például a németek, az osztrákok, a hollandok, a déli országok fejlődése pedig megrekedt.

Vannak eurót nem használó országok, amelyek felzárkózása sikeresnek tekinthető a közös fizetőeszköz nélkül is, például Svédországé, Dániáé, Lengyelország, Csehországé és egyes szakaszokban Magyarországé is. Tartós trendnek látszik, hogy a visegrádi négyek kereskedelmi súlya felértékelődött.

Az euró bevezetésével nem sikerült megállítani azt a tendenciát, hogy az Európai Unió világgazdasági súlya fokozatosan csökken, ugyanakkor a rendszer kiállta a válságok próbáját, ha jelentős áldozatokkal is, de képes volt kezelni a nehézségeket – világított rá az ambivalenciára Gottfried Péter.     

Felidézte, hogy a magyarországi euróbevezetést ahhoz szokták kötni, ha az egy főre jutó GDP eléri az eurózóna átlagának 85-90 százalékát. Jelezte, hogy ez ugyanakkor nem biztos, hogy elég, hiszen a versenyképesség területén is le kell dolgozni a hátrányokat.

A magyar gazdaság és az euróövezet közötti gazdasági összefonódás olyan erős, hogy az euró sikere akkor is magyar érdek, ha itt még nem használjuk hivatalosan a közös fizetőeszközt – mutatott rá a monetáris grémium tagja. A magyar külkereskedelem 85 százalékát az eurózóna tagjaival bonyolítja az ország.

„Az euróövezeti csatlakozásba politikailag nem érdemes többet belelátni annál, mint ami, Magyarország politikai elkötelezettsége az Európai Unióhoz és a NATO-hoz való csatlakozás pillanatában már eldőlt” – így fogalmazott.

Gottfried Péter szerint amennyiben az ország elég erőt érez magában ahhoz, hogy végrehajtsa a versenyképessége javításához és a növekedés fenntarthatóságához, illetve az adósságok tartós csökkentéséhez szükséges reformokat, érdemes kivárni. Amennyiben nincs elegendő elszántság ehhez, akkor lehet gondolkodni a prioritási sorrend megváltoztatásán, és reménykedve a hozamok kedvező alakulásában, előre hozni az euróbevezetést.

(MTI, Makronóm, fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2021. október 12. 22:38
Világos: Németországgal versenyt futni és közben a lemaradók adósságát fizetni... nem nekünk való!
Pelso j.
2021. október 12. 21:54
Nemcsak a sikersztorit, (amely az olcsó munkaerőn, a magas hiányon, a sz@rrá higított forinton alapul), hanem az MNB nyereségét, ezáltal egyesek zseb érdekét gáncsolná el.
Akitlosz
2021. október 12. 20:30
Az se normális, aki Pozsonyból Pestre jár vetőmagot vásárolni, mert olcsóbb. Csak aztán nehogy elfelejtsen virágcserepet és virágföldet is venni! Az hogy mi olcsóbb Magyarországon benne van a cikkben. A munkaerő.
békalepcse
2021. október 11. 17:21
Sok sok évvel ezelőtt vitatkoztunk az euró kérdésén. Akkor is kifejtettem, az eltérő fejlettség és életkörűlmények miatt egyszerűen baromság a közös valuta. Hogyan lehetne egybemosni a svéd adottságokat a dél-spanyollal? A svédeknek nyáron is fűteni kell, a spanyolnak meg sziesztáznia... A helyi pénzek tudják leképezni a helyi gazdasági folyamatokat, ami valójában célja és eszköze a társadalmi elosztási rendsuernek. A célnak még több helyi pénznek kéne lennie, ami az egybe tartozó térség gazdasági folyamatait tudja leképezni és leghatékonyabban lehet vele vezérelni is! Az euró megálmodói pont a népek fékentartására álmodták, hogy majd ezzel aztán rabláncon tudják tartani európát. Nagyjából sikerült is, csak ehhez az is tartozik, hogy valalkiket alaposan ki kell fosztani, hogy látszólag működő képes maradjon és azok mi vónánk itt a keleti végeken! Először a privatizációval fosztottak ki alaposan bennünket, utána a forint módszeres felértékelésével, amikor olcsóbb vót a bótba a hollandus tej... Manapság meg a külföldi cégek adóoptimalizálással, ami módszerrel beszámláznak saját maguknak a központból és úgy viszik haza az itt megtermeletetett hasznot. Mindez sokkal könnyebb lenne nekik ha euró lenne, meg könnyebb lenne a kifosztásunk!!! Pontosan ez a kifosztási mechanizmus egyszerűsítése volt a valódi célja az eurónak, ezért soha nem is kéne véglegesíteni, mert az euró hazánkban is törvényes fizetőeszköz! A véglegesítése pedig ha a forintot kivezetnénk. Ezt soha nem szabad megtennünk! Az a hazai gazdaság halálos ítélete lenne, amire az internácik vágynak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!