Így támadta korábban a Telex újságírója a Nobel-díjas Krausz Ferencet
Joób Sándor 2019-ben még élesen bírálta a kormány döntését egy tudományos támogatás kapcsán.
Jövő év végén megkezdődik a vakcinagyártás a debreceni nemzeti oltóanyaggyárban – erősítette meg az innovációs és technológiai miniszter vasárnap a helyszínen, amikor elhelyezték a leendő üzem alapkövét a Debreceni Egyetem innovációs parkjában.
Palkovics László azt mondta, évente több mint húszmillió, különböző technológiával készülő vakcinát gyártanak majd az üzemben.
A fejlesztés hazai oltóanyagból teszi tartósan lehetővé a biztonságos ellátást, hatékony és gazdaságos védekezést biztosít majd az esetleges későbbi világjárványok, lokális járványok ellen, miközben munkahelyeket is teremt – részletezte a beruházás előnyeit a miniszter.
Ügyelnek arra, hogy a gyár szükség esetén bővíthető, különféle vakcinák gyártására alkalmassá tehető legyen – tette hozzá, megjegyezve: Debrecenben épülnek ki azok a hazai fejlesztési és gyártókapacitások, amelyek képessé teszik Magyarországot, hogy rövid időn belül új gyártási technológiákat fogadjon, adaptáljon, illetve új generációs vakcinákat állítson elő.
Palkovics László utalt arra, hogy
Úgy fogalmazott: tavaly, a koronavírus-járvány elején a védőeszközök hiánya, a beszerzések nehézsége ráirányította a figyelmet arra, hogy „ilyen helyzetben csak magunkra tudunk számítani”.
Palkovics László méltatta azt az összefogást, amelynek eredményeként négy orvostudományi egyetem és több kutatóintézet együttműködésével több mint 120 projektjavaslatot tettek le a kormány asztalára, ezeket el is fogadták, és megkezdődhetett a hazai eszközök gyártása, gyógyító eljárások alkalmazása.
Hozzátette: a Debreceni Egyetem kezdeményezésére már 2017-ben megkezdődött a nemzeti oltóanyaggyár megvalósítási feltételeinek kidolgozása, amit a koronavírus-pandémia felgyorsított.
Az új gyártási és fejlesztési bázis, kutatási és termelési potenciál Debrecenben, az egyetem tudományos, kutatói tapasztalataira, szakembereire építve valósulhat meg, és hozzájárul majd Magyarország és Európa ellátásbiztonságának javításához – mondta Palkovics László a nemzeti oltóanyaggyár alapkőletételén.
Pósán László (Fidesz) országgyűlési képviselő azt mondta, „vakcina nélkül nincs egyéni szabadság, nincs szabad mozgás”, így a vakcinagyártással Debrecen ismét a szabadság őrvárosa lesz. „Ezzel a beruházással Debrecen felkerül a világ egészségügyi térképére” – fűzte hozzá.
Kósa Lajos fideszes országgyűlési képviselő az ország legfontosabb beruházásának nevezte a nemzeti oltóanyaggyár felépítését. Magyarországon a legfőbb érték az ember, és a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban „azzal szembesültünk, ha baj van, csak magunkra számíthatunk” – mondta. Hangsúlyozta: fel kell építeni azokat a kapacitásokat, amelyek lehetővé teszik a magyar emberek megvédését.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere kiemelte: 2014 óta eurómilliárdok érkeztek a városba, több mint tízezer új munkahely létesült, de a mostani fejlesztés más: olyan stratégiai beruházás, amely „az egészségügyi ellátás biztonságának megőrzésével garantálja az ország működőképességének fenntartását”.
Bács Zoltán egyetemi kancellár pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az oltóanyaggyár az ország első egyetemi ipari parkjában épül fel.
Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány elnöke szerint a függetlenséget, az ellátásbiztonságot jelenti majd az új oltóanyaggyár, „életminőségünket csak ez tudja biztosítani”. Most éjjel-nappal munka következik, hogy az első ampullák a jövő év végén elkészülhessenek Debrecenben – tette hozzá.
(MTI, fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)