Izgalmas írás jelent meg a napokban a CEPR kutatóintézeti blogján: az amerikai közgazdásztársadalom egyik jelentős szereplőj Dean Baker, a CEPR társalapítója tette közzé gondolatait, ezúttal a bitcoint illetően. A közgazdász már az írása legelején leszögezi, hogy – a legtöbb közgazdásszal egyetemben – ő is mindig szkeptikus volt a bitcoint hasznosságát illetően, tekintve hogy a nagy volatilitása miatt teljességgel alkalmatlan arra, amire szánták, azaz nem helyettesíti a hagyományos fizetőeszközöket. Emellett ugyanakkor azt is elismeri a kutató, hogy két területen igenis fontos szerep jut a kriptovalutáknak. Egyfelől a felhasználók egy része puszta spekulációs céllal fektet be, amivel senkinek nem ártanak, legfeljebb a saját pénzüket teszik kockára. Másrészt a feketegazdaságban is jelentős szerep jut a blokklánc alapú megoldásoknak, mivel az ily módon lefolytatott tranzakciók lényegében lenyomozhatatlanok.
Maga a tény azonban, hogy emberek tömegei használják a bitcoint – akár legális, akár illegális célokra – sajnos nagyon is kézzelfogható hatással bír a mindennapjainkra. Ahhoz ugyanis, hogy a blokklánchálózat megfelelően üzemeljen, bitcoinbányászokra van szükség – ez pedig egy rendkívül energiaigényes, és ezáltal rendkívül környezetszennyező tevékenység. Egy Baker által intézett cambridge-i kutatás eredményei szerint
a bitcoinbányászat éves szinten több energiát fogyaszt, mint Argentína.
Azaz az emberiség nagy árat fizet azért, hogy a feketegazdaság üzemelhessen, és hogy néhányan spekulálósdit játszhassanak – az amerikai közgazdásznak viszont van egy javaslata, hogy hogyan lehetne orvosolni ezt a problémát.
Bitcoinadót lengetett be a sztárközgazdász
Dean Baker javaslata szerint minden bitcoinban történő tranzakcióra egyszázalékos adót kellene kivetni. Ez viszonylag nagymértékű adókulcsnak számítana a pénzügyi eszközök terén – a közgazdász szerint ez viszont nem probléma, mivel komoly gazdasági hatása nem lenne, ha rosszul reagálna a bitcoinpiac az állami beavatkozásra. A kutató ehhez hozzáteszi, hogy az egyszázalékos adótól természetesen nem fog összeomlani a teljes kriptopiac, arra ugyanakkor elég lehet, hogy nagy mértékben csökkentse a bitcointranzakciók volumenét.
Ha pedig csökkenne a bitcoin vonzereje, akkor értelemszerűen a bányászatára is kevesebbet energiát fordítanának, ami hatalmas siker lenne a globális felmelegedés szempontjából.