130 ország írta alá csütörtökön azt a megállapodást az OECD-ben, melyben az országok kifejezik elköteleződésüket a globális minimum társasági adó mellett. Az aláírók között számos adóparadicsom is feltűnik, de Magyarország és az írek 7 másik országgal karöltve szembementek a legnagyobb gazdaságokkal is. Az egyezséget több pénzügyi tisztviselő is történelminek nevezte.
Magyar idő szerint csütörtök éjjel jelent meg az OECD honlapján az „Állásfoglalás egy kétpillérű megoldás kapcsán válaszul a gazdaság digitalizációjából fakadó adókihívásokra” címet viselő dokumentum, melyet az OECD/G20 inkluzív keretrendszer az adóalap-erózió és nyereségáthelyezés kapcsán (Inclusive Framework on Base Erosion and Profit Shifting) 139 tagországa közül 130 írt alá. A nyakatekert cím valójában egy történelmi egyezséget rejt.
Az aláírók között megtaláljuk az összes G20 országot, így például Kínát, Oroszországot, Indiát, de Ausztráliát és Brazíliát is. Magyarországot is beleértve összesen 9 ország van, mely nem írta alá július elsején az OECD-állásfoglalást. Ezek az országok a következők (zárójelben a kedvezmények nélküli társaságiadó-kulcsuk):
Ami szembetűnő lehet, hogy egyrészt nem csak kifejezett adóparadicsomok nem írták alá a megállapodást, illetve, hogy
Ilyen többek közt Bermuda, Panama, a Kajmán-szigetek, a Brit Virgin-szigetek vagy épp Európán belül Luxemburg. Ami a távolmaradókat illeti, az igazán fájó pont az aláírók számára Írország kimaradása lehet, mivel számos techóriás Dublinba van bejegyezve, ahol a különböző kedvezmények által kevesebb, mint 5 százalék társasági adót kell fizetniük.
Két pillér
A megállapodás – mint neve is sugallja – két fő elemből áll. Az első pillér az OECD közleménye szerint megosztja majd a legnagyobb multinacionális cégek adóztatási jogát az anyaországuk, és azon országok között, ahol üzleti tevékenységet folytatnak (függetlenül attól, hogy az adott országban fizikailag is jelen vannak-e). A második pillér a már jól ismert globális minimum társasági adó, melyet az OECD dokumentuma is 15 százalékban határoz meg.
A világ pénzügyi döntéshozói, akik aláírták az állásfoglalást, a távolmaradók ellenére egyhangúan pozitívan nyilatkoztak az elfogadott dokumentumról. Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere azt mondta,
„a mai egy történelmi nap a gazdasági diplomáciában”.
A francia pénzügyminiszter szerint ez az elmúlt egy évszázad legfontosabb nemzetközi adómegállapodása, a német kollégája pedig „kolosszális” lépésnek nevezte az egyezséget. „Ez a csomag nem törli el az adóversenyt, mert nem is kell neki, de többoldalúan elfogadott korlátokat szab neki” – fogalmazott Mathias Corman, az OECD főtitkára.
Bár a szaktárca kérdéseinkre nem válaszolt, az OECD dokumentumra délután Varga Mihály pénzügyminiszter reagált egy rövid Facebook-posztban. Ebben úgy fogalmazott a minimumadó elutasítása kapcsán, hogy „a magyar álláspont a kezdetektől fogva világos: elkötelezettek vagyunk a tisztességes adóverseny és a digitális cégek megadóztatása mellett, de az adóemelés nem büntethet valós gazdasági tevékenységet végző, termelő vállalkozásokat, mert az munkahelyeket, beruházásokat veszélyeztetne”.