Moszkva olyan helyeken csap le, amit minden ukrán megérez
Magasabb fokozatba kapcsolt az orosz hadsereg.
A Cyber Seek, az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériumának (U.S. Commerce Department) technikai munkakövető adatbázisa és a CompTIA kereskedelmi csoportja szerint 2021 májusáig csaknem 465.000 nyitott pozíció vár betöltésre az amerikai kiberbiztonság területén.
A szakemberek elmondták, hogy egyre több „internetes őrre” van szükség a magánvállalkozásoktól kezdve a kormányzati ügynökségekig, leginkább Kalifornia, Florida, Texas és Virginia területén.
– mondta Tim Herbert, a CompTIA kutatásért felelős alelnöke. Hozzátette: „Csak egy olyan emberre van szükség, aki rendelkezik a megfelelő képesítéssel és elkötelezettséggel a munkája iránt.”
A magas fizetés ellenére is nagy a munkaerőhiány
A San Diego-i egyetem kiberbiztonsági oktatója, Michelle Moore elmondta, hogy egy nyolchetes tanfolyam elvégzésével könnyen elsajátítható a munkához szükséges tudás:
Ilyen munkával évente körülbelül 60.000 és 90.000 amerikai dollárt kereshetnek meg, ami a jelenlegi árfolyam szerint 17 és 25 millió forintot jelent. Mégis, alig találnak olyan embert, aki képes lenne betölteni a nyitott pozíciókat, leginkább azért, mert hiányzik a megfelelő képzettség.
A kiberbiztonsági szakemberek hiányának másik oka az, hogy az informatika szakos hallgatók a diploma megszerzése után gyakran más területet választanak karrierjük kiépítésére. Leginkább a szoftverfejlesztés, mesterséges intelligencia, robotika vagy adattudományok területére esik választásuk, és nagyon kis százalékban a kiberbiztonságra.
A cégeknek egyre több hackertámadással kell megbirkózniuk
A szakemberek iránti hirtelen keresletnövekedés azután jelentkezett, hogy a közelmúltban mind a kis és nagyvállalkozások megtapasztalhatták az agresszív hackertámadások okozta károkat. A támadások közkedvelt megoldása az úgynevezett zsarolóprogram, melyet a sebezhető hálózatokra és rendszerekre fejlesztenek ki és a privát adatok közzétételével fenyegetve csikarnak ki jelentős összegeket a cégektől.
2019 első felében több, mint 70 ilyen támadást hajtottak végre az Egyesült Államokban, melyek többsége helyi önkormányzatok ellen irányult. Tavaly a Barnes & Noble könyvkereskedő vállalat, a Mariott szállodalánca és a Twitter is olyan támadások áldozata lett, melyekben ügyfeleik személyes adatai kerültek napvilágra.
A hónap elején pedig a Colonial Pipeline szenvedte el a valaha tapasztalt legsúlyosabb kibertámadást. A hackerek célpontja az a finomított olajvezeték-rendszer volt, mely körülbelül 9000 km hosszú hálózatán keresztül naponta 2,5 millió hordónyi benzint és egyéb üzemanyagokat szállít az ország déli és keleti államaiba. A támadók 5 millió dolláros váltságdíjat követeltek, amit meg is kaptak a cégtől. Mivel a hálózatot napokra megbénították, jelentős üzemanyaghiány lépett fel az USA több területén is.
Joe Biden kormánya most a támadásra válaszul elkezdett együttműködni az ország számos földalatti hálózatát működtető cégével, hogy rendszereiket megerősítsék a jövőbeli kibertámadások elleni hatékony védekezés érdekében.
A cikk szerzője Pál Fanni.