Netanjahu kiadta a parancsot: szíriai haditengerészeti bázist támadott Izrael (VIDEÓ)
Egy csapásra megsemmisült a szíriai haditengerészet maradéka.
Kína haditengerészeti támaszpont után kutat Afrika nyugati partján, ezért a közeljövőben várhatóan rendszeresen fognak kínai hajók járőrözni az Atlanti-óceánon.
Jelenleg Kína egyetlen afrikai haditengerészeti támaszpontja Dzsibutiban van, a Vörös-tenger és az Ádeni-öböl összeköttetésében. A létesítmény a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalának közelében található, ugyanis innen közelíthető meg keleti irányból a Szuezi-csatorna.
Afrika stratégiailag igen jelentős földrész, ugyanis egyrészt a világ közepén helyezkedik el, másrészt olyan fontos pontokra van hatása, mint a Gibraltári-szoros, a Szicíliai-szoros, a Vörös-tenger, a Bab al Mandeb, vagy a Mozambik-csatorna. Továbbá Afrika szárazföldi kiterjedése nagyobb, mint az egész Egyesült Államok, Kína, India, Japán és Európa nagy része együttvéve.
Demográfiai szempontból még az is rendkívül jelentőssé teszi a földrészt, hogy Afrika ad otthont a világ 25 gyorsan növekvő gazdasága közül 11-nek.
Ezt Kína is pontosan tudja, ezért is vetett most szemet Afrika nyugati partjaira. Ráadásul nem csak a szárazföldi területek érdeklik őket, hanem az Atlanti-óceán szigeteire is különös figyelmet fordítanak. Azonban ez több nagyhatalomnak is fenyegetettséget jelent. Például az Azori-szigetek egyikén található a Lajes Field légibázis, mely egy portugál üzemeltetés alatt álló, az Egyesült Államok Légierejéhez tartozó katonai központ.
A Pentagon szűkített költségvetése miatt visszaszorították ezen a bázison a tevékenységeket, tulajdonképpen csak egy „szellem központ”, így Kína játszi könnyedséggel el tudná foglalni. Viszont, ha Kína rátenné a kezét erre a bázisra, az Atlanti-óceán már nem lenne biztonságos. Az ott található, több mint tízezer méteres kifutópályáról kínai gépek járőrözhetnének az Atlanti-óceán középső és északi részén, mellyel csökkentenék az Egyesült Államok és Európa közötti légi és tengeri forgalmat. Egyes előrejelzések szerint pedig Kína még a Földközi-tengerhez való hozzáférést is képes lenne megtagadni.
Az Egyesült Államok katonai képviselői szerint csak idő kérdése, hogy rendszeresen legyenek felszíni és felszín alatti kínai haditengerészeti támaszpontok az Atlanti-óceánon. Ez ugyanis egyrészt elvonná a figyelmet a Kínára nehezedő nyomásról a Kelet- és Dél-kínai-tengeren, másrészt akár Amerikát is célba veheti, mivel a Lajes Field csupán 2300 mérföldre van New York-tól, ami kevesebb, mint a Pearl Harbor és Los Angeles közötti távolság.
Ami szintén elgondolkodtató, az az, hogy a Grand Bahama-szigeteken egy hongkongi székhelyű vállalat körülbelül 3 milliárd dollárt költött egy mélyvízi konténer létesítményre. Az indoklás szerint a kibővített Panama-csatorna forgalmát akarják kihasználni, de nem nehéz a lapok mögé látni, hogy ebből is könnyen kínai katonai bázis lehet.
Kínának tehát tényleg lehet, hogy két új katonai bázisa is lesz Florida közelében, hacsak a Biden-kormány nem lép gyorsan az ügy megakadályozása érdekében.
A cikk szerzője Blősz Dalma.