Javaslatában a brüsszeli testület kiemelte, hogy a WTO központi szerepet játszik a világjárvány elleni küzdelemben, ezért arra buzdította a WTO többi tagját, hogy állapodjanak meg bizonyos, többek között a szellemitulajdon-jogokkal kapcsolatos kötelezettségvállalásokról.
A közlemény szerint az EU felkérte a kormányokat, biztosítsák, hogy a koronavírus-fertőzés elleni vakcinákat, gyógyszereket és azok alkotóelemeit szabadon lehessen más országokba szállítani. Ösztönözzék a gyártócégeket, hogy növeljék a kapacitásukat, egyúttal gondoskodjanak arról, hogy az oltóanyagokra leginkább rászoruló országok megfizethető áron juthassanak hozzá a vakcinákhoz.
Ehhez szükség lehet licenc-szerződések megkötésére, a szakismeretek megosztására, a többszintű árképzésre, ideértve, hogy
az alacsony jövedelmű országoknak nyereség nélkül értékesítsenek,
a bérgyártásra, valamint a fejlődő országokban új gyártási létesítmények fejlesztését segítő beruházásokra. Az uniós bizottság emellett azt kéri, hogy a kormányok könnyítsék meg a kényszerengedélyezés alkalmazását a szellemitulajdon-jogok kereskedelmi vonatkozásairól szóló WTO-megállapodás (TRIPS-megállapodás) keretében.
Ami a többi WTO-tag által megfogalmazott, a szellemitulajdon-jogok széleskörű felfüggesztésére irányuló javaslatot illeti, azt közölték:
az Európai Bizottság, noha kész minden, a világjárvány mielőbbi felszámolását segítő megoldási javaslatot megvitatni,
nincs meggyőződve arról, hogy ez lenne a legjobb azonnali válaszintézkedés a koronavírus elleni oltóanyagok lehető legszélesebb körű elosztására és gyors célba juttatására
(MTI, címlap: MTI/Vasvári Tamás)