Mára bizonyosságot nyert, hogy az elmúlt évtizedekben a digitális technológiák terén folytatott innovációs versenyben Európa a világ többi részével szemben jócskán alulmaradt. Ennek belátáshoz elég csak végigtekinteni a jelentősebb technológiai vállalatok névsorán: a döntő többségüket az Egyesült Államokban (avagy az utóbbi időben mindinkább Kínában) alapították.
Egy nemrégiben megjelent szakpolitikai jelentés ugyanakkor azt állítja:
az elkövetkező néhány év ismét döntő jelentőségű lesz az innovációs küzdelemben, s Európa most lényegesen jobb helyzetből indul, mint húsz évvel ezelőtt.
A párizsi, az Európai Bizottság korábbi elnöke által alapított Jacques Delors Intézet jelentése arra hívja fel a figyelmet, hogy az új uniós költségvetési időszak sarokkövének számító zöld átállás lehetőséget ad arra, hogy „ennek Apple-je, Google-je és Baiduja Európában, s ne a Szilícium-völgyben vagy Shanghajban” szülessen meg.
A dokumentum szerint a következő évtizedek egyértelműen a zöld átmenet terén születő innovatív megoldásokról fognak szólni, hisz mára már a világgazdaság 75 százaléka a klímasemlegesség elérését tűzte ki maga elé célül. Ezen a téren úttörő volt az uniós Green Deal keretében 2019-ben beharangozott 2050-es klímasemlegességi cél, de ezt hamar követte Kína és az Egyesült Államok is. Ezen bejelentések után pedig más országok is hamar ráléptek erre az útra.
Az tehát biztosra vehető, hogy a következő években felgyorsulnak ezen a téren az innovációk, s a klímasemleges javak piacai is robbanásszerűen fognak tudni növekedni.
A zöld lehetőségek kiaknázásért folyó verseny elkezdődött, a kérdés már csak az, hogy ki kierülhet ki ebből győztesként.
Az innovációs hidegháborúban Kínát kergeti a világ
Korábbi szemlénkben a Makronómon is részletesen foglalkoztunk az innováció jövőjét illető kérdésekkel. A Discourse magazin cikksorozata szerint hiába tesz komoly erőfeszítéseket annak érdekében az Európai Unió, hogy végre felkerüljön a technológia innováció térképére, a túlzottan leszabályozott uniós rendszer a jövőben is csupán a futottak még kategória helyezéseiért versenyez majd. Adam Thierer és Connor Haaland meglátása szerint az uniós innovációtámogatási politika az esetek túlnyomó többségében hibásan működik, s leginkább csupán a technológiai „vesztesek” kiválasztására alkalmas. Ennek oka a szerzők szerint az, hogy az EU képtelen elszakadni a hagyományos, „felülről lefelé” szemléletű megközelítésmódjától.
Korábbi a Makronómon is részletesen foglalkoztunk az innováció jövőjét illető kérdésekkel. A Discourse magazin cikksorozata szerint hiába tesz komoly erőfeszítéseket annak érdekében az Európai Unió, hogy végre felkerüljön a technológia innováció térképére, a túlzottan leszabályozott uniós rendszer a jövőben is csupán a kategória helyezéseiért versenyez majd. Adam Thierer és Connor Haaland meglátása szerint az uniós innovációtámogatási politika az esetek túlnyomó többségében hibásan működik, s leginkább csupán a technológiai kiválasztására alkalmas. Ennek oka a szerzők szerint az, hogy az EU képtelen elszakadni a hagyományos, szemléletű megközelítésmódjától.A jelenlegi helyzet nem jó, de nem is tragikus