Új korszak jöhet: lehet, hogy a jövőben nem csak a palackokat válthatjuk majd vissza
A Mohu közlése szerint az automatáik technikailag képesek lennének kezelni más üvegcsomagolásokat is, de csak az általános korlátozásokkal.
A műanyagok a leginkább környezetszennyező anyagok közé sorolhatók és senkinek nem kell bemutatni, mekkora károkat okoznak a vízi és a szárazföldi élővilágban. Sokszor találkozhatunk sajnos csodaszép természeti környezetben a látképet elrontó műanyag szemétkupacokkal.
Ilyenkor az ember elgondolkodik, ki és miért nem képes minimális erőfeszítéseket sem tenni a bolygónk védelme érdekében? Néhány ember egyszerűen odébbáll, mások felszedik a szemetet, de most egy új fejlesztésű norvég applikációnak köszönhetően talán végre tényleg kezdeni is tudunk majd valamit a helyzettel. Az alkalmazás ugyanis képes lesz meghatározni, honnan származik a műanyag hulladék.
A szemétszedés önmagában kevés, cél a hulladék eredetének meghatározása
Norvégiában a tengerpartokon felhalmozódott műanyagok ellen úgy próbálnak küzdeni, hogy szemétgyűjtő csapatokat szerveznek a területek megtisztítására. Elsősorban ezeknek a csoportoknak lesz nagy segítség a Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem jelenleg fejlesztés alatt álló applikációja, de a tervek szerint bárki használhatja majd a part mentén sétálva.
Vajon hogyan segíthetne egy applikáció a környezetvédelemben?
Az alkalmazás használata nem bonyolult. Csak annyi a dolgunk, hogy amikor nagyobb mennyiségű műanyag hulladékkal találkozunk, akkor erről készítünk egy fotót és megadjuk a helyszín GPS koordinátáit, ahol a szemétre bukkantunk. Így létrejön egy virtuális adatbázis, ami segíthet az azonosításban.
Az applikáció továbbá képes lesz meghatározni a műanyag hulladék lehetséges útvonalát, amelyen keresztül a tengerparton kötött ki. Ez olyan tényezők figyelembevételével lehetséges, mint az uralkodó áramlatok, árapályok és időjárási körülmények. Amennyiben a feltételezett útvonalon észrevesznek olyan területeket, melyek a hulladék lehetséges forrásai lehetnek, akkor a helyi hatóságok ellenőrizhetik ezeket.
Az alkalmazás abban is segíthet a GPS koordinátáknak köszönhetően, hogy kiszűrjék azokat a helyeket, ahol többször és nagyobb mennyiségű műanyag hulladék halmozódik fel, így azokat prioritásként kezelhetik.
Norvégiában az óceán mentén történő szemétgyűjtő akcióknak nagy sikere van és a tervek szerint 100 ember fogja tesztelni az alkalmazást, hogy az majd a későbbiekben, legkésőbb jövő tavasszal már sokak számára elérhető legyen.
A cikk szerzője Fülöp Réka.