Gyilkos kényelem
Nincs ember, aki szívesen sétál a szemetes utcán, vagy a műanyag palackokkal borított erdőben, és gondolhatjuk, hogy a tengerekben felhalmozódó műanyaghoz nem sok közünk van itt a szárazföld belsejében. Azonban a bolygó vízkészlete, mint az egész ökoszisztéma is, egyetlen rendszert alkot. Úgyhogy az talán már elég kétségbeejtő egy ilyen szárazföldi országban is, hogy heti egy bankkártyányi műanyagot fogyasztunk el az élelmiszerek és a víz által. Ezt pedig szervezetünk hosszú távon biztosan nem fogja meghálálni.
Sosem fog eltűnni
Emellett persze az sem elhanyagolható, hogy évente 90 milliárd tonna kőolajat használ fel a műanyaggyártás, míg csupán 9 százalék kerül újrahasznosításra. Becslések szerint évente 8 millió tonna műanyag áramlik a világ óceánjaiba, és a tengerfenéken 14 millió tonna mikroműanyag várja a sorsát. A műanyag ugyanis olyan anyag, mely sohasem képes valóban lebomlani, csak elaprózódik, egészen a mikroszkópikus méretig. Ennek ellenére, várhatóan 2030-ra megduplázódik az előállított műanyag mennyisége.
A mesterséges intelligencia segít feltárni a helyzetet
Ausztráliában, és már több más helyen is a világban, a hulladék vízi útjának nyomonkövetéséhez nagy segítséget nyújt a mesterséges intelligencia. Kamerákkal derítik fel az útvonalakat, objektumfelismerő eszközök azonosítják, hogy mekkora mennyiségű és milyen típusú hulladék van a folyókban. Szintén ez a technológia segíti, hogy különböző berendezések képesek legyenek kiszűrni a műanyag szemetet a vizekből, ezzel megakadályozva a szennyeződés a környezetbe szivárgását.
A vállalatok nélkül nem megy
A multinacionális cégek jelentős befektetéseket valósítanak meg annak érdekében, hogy például a palackozó és csomagoló üzemek minél kevesebb új gyártású műanyagot használjanak, inkább újrahasznosított alapanyagokat alkalmazzanak. Ennek érdekében egyre több vállalat határoz meg különböző mértékű csökkentési terveket a következő évekre. A Nestlé például elkötelezte magát amellett, hogy 2025-ig a csomagoló anyagainak 100 százaléka újrahasznosítható vagy újrahasználható legyen. De a McDonald’s éttermei is beszüntették már a műanyag szívószálak használatát.