Jelenleg a világ népessége meghaladta a 7 milliárdos határt, mely négyzetkilométerenként csaknem 15 embert jelent. Lehet, hogy így nem tűnik jelentősnek ez a szám, de gondoljunk csak bele abba, hogy az emberek társas lények, akik csoportokban élnek. És ha egy embercsoport letelepedik valahova, akkor ott létrejön egy olyan közeg, ahol az ember a felsőbbrendű hatalom és elnyomja a természetes környezetet és az élővilágot. Így jutottunk el oda, hogy a környezetvédelem és a fenntarthatóság napjaink legégetőbb problémája, és sürgősen változtatnunk kell a szokásainkon, ha a jövő generációinak is meg akarjuk őrizni a bolygónkat.
A megoldást ezekre a környezetvédelmi problémákra az okos városok jelentenék. Ezekben a strukturált, tudatosan tervezett és fejlesztett városokban az integrált rendszerek segítenék a lakosokat az intelligens és fenntartható gyakorlatok alkalmazásában. Az alábbiakban tehát azt részletezzük, hogy milyen területeken jelenthetnek segítséget az intelligens városok a környezeti problémák megfékezésében.
Függőleges építkezés vízszintes helyett
A népesség növekedésével arányosan egyre több földterületre van szükség, hogy a lakhatási igényeket ki lehessen elégíteni. Számos kormány próbál korlátozásokat bevezetni ezzel kapcsolatban, hiszen a szabad földterület véges erőforrásnak számít. Azonban megoldás lehet erre a problémára az, hogyha vízszintes terjeszkedés helyett függőlegesen kezdünk építkezni. Így ez sok ember számára kielégítő megoldás lehet és csupán korlátozott területet foglal el így egy adott épület. Egy másik lehetőség az ilyen projektekben pedig az lehet, hogyha az újonnan készülő lakóépületeket fenntartható energiával látják el.
Kevesebb, de zöldebb jármű
Kulcsfontosságú kérdés lehet a környezetbarát autók és tömegközlekedési járművek bevezetése. A jelenlegi járművek többségében fosszilis tüzelőanyagokkal és hagyományos módon előállított villamos energiával működnek. Azonban az intelligens városokban a cél az lenne, hogy olyan közlekedési rendszereket fejlesszenek ki, ahol már mesterséges intelligenciájú járműveket is integrálhatnak a közlekedésbe, valamint ezek a járművek zöld üzemanyagokat és megújuló energiaforrásokat használjanak.
Általuk csökkenhetne a közúti autók száma, az utakon tapasztalható forgalom és a zajszennyezés, valamint pozitív hatással lenne a környezetszennyezésre és gyorsabb utazási időt eredményezne.