Kijelenthetjük, hogy a szélessávú internet elérhetőség az egyik legcsodálatosabb dolog, ami a modern emberrel történhetet. A világ óriásira nyílt, a tudás és az információ pedig elérhetővé vált általa. De, mint minden ez sem fekete vagy fehér. A nem jól vagy tudatosan használt internet rengeteg veszélyt hordoz magában. Aminek a leginkább kitett célcsoportja a gyermekek és fiatalok.
Egyre több szervezet hívja fel a figyelmet a biztonságos internetezésre, hirdeti a tudatos felhasználói magatartás jó példáit.
Február 5. a Biztonságos Internet napja
Belgiumban idén online konferenciát szerveztek az esemény köré, ahol mintegy 20 előadó négy központi téma köré szervezte programját. Ezek az e-befogadás, online hírek, internet és gyermeknevelés, valamint az érzelmek, kapcsolatok és szexuális online élet.
Az UNICEF Magyarország folyamatosan kampányokat indít, amelyekben az internetezés veszélyeire és a cyberbullyingra hívja fel a figyelmet. Szülőknek és gyermekeknek egyaránt készít edukatív tartalmakat a témát illetően. A világszervezetet sok hazai és külföldi híresség támogatja, hogy jelenlétükkel erősítsék a témák fontosságát.
A cyberbullying
A bulling a bántalmazást jelenti, a cyberbulling pedig az online zaklatást, melynek érintettjei leginkább a kiskorú világhálót használó közönség. A gyerekek egymásközti bántalmazását, illetve, amikor egy felnőtt zaklat gyermeket azt is ide soroljuk. Sajnos a kortárs zaklatás egyre gyakoribb társadalmunkat érintő probléma. Ezek kivédésére, jól kezelésére azok a személyek a legalkalmasabbak, akik a gyermekekkel közvetlenül érintkeznek, így például a szülők és pedagógusok. Fontos, hogy a témát tekintve ők megfelelően legyenek informálva, ismerjék a jó gyakorlatokat. Továbbá a fiatalok közvetlen elérése is célkitűzés kell, hogy legyen a probléma visszaszorítása érdekében.
A koronavírus-járvány hatására az online jelenlét tovább erősödött, a fiatalok akár a korábbinál 50 százalékénál is több időt tölthettek a világhálón, így a lehetséges bántalmazás esélye is fokozódott.
A cikk szerzője Szalga Bogi.