Kiderült, ez lesz a kormány mesterterve

Palkovics László: Az AI-ba fektetett forintok hatása sokkal nagyobb, mint amit más területen ugyanannyi pénz elköltésével lehet elérni.

A német Hohenheimi Egyetem szerint az ország gyümölcsfáinak mintegy 80 százaléka nincs rendszeresen metszve – annak ellenére, hogy ezzel erősebbé és ellenállóbbá válik a fa a betegségekkel és kórokkal szemben. Ezért egy egyetemi csapat robotot készít a munka elvégzésére.
A Phoenix néven ismert kerekes robotot Dr. David Reiser mezőgazdasági technikus, Jonas Straub doktorandusz és Jonas Boysen kutatási asszisztens fejleszti.
A tervek szerint a metszés úgy fog zajlani, hogy a robot először körbejárja a fát, és készít róla egy 3D-s szkennelést a speciális, digitális fényerősségmérő műszerével, illetve az optikai kamerájával. Ezután a számítógép az adatok alapján létrehozza a fa pontfelhő modelljét, bemutatva a lombkoronának a 3D-s szerkezetét. Majd egy mesterséges intelligencián alapuló szoftver elemzi ezt a struktúrát, és meghatározza, hogy mely ágakat kell levágni annak érdekében, hogy a korona a lehető legoptimálisabb formába kerüljön. Végül pedig a Phoenix robot automatikusan elvégzi a tényleges metszést egy kis motoros fűrésszel - ami a csuklós kar végén található - hogy eltávolítsa a problémás ágakat.