Lattman Tamás szerint „ostoba” vagyok!
Amikor először kommentelt hozzám hasonlóan ordenáré stílusban, akkor rá kellett keresnem, hogy ki az a Lattman Tamás?
Az átlag amerikai gazdagabbá vált a recessziónak köszönhetően, mint előtte volt. Jim Reid, a Deutsche Bank igazgatója ezért nevezi a jelenlegit a történelem legfurcsább recessziójának. Az anomália oka, hogy Amerika heti 600 dolláros extra ingyenpénzt, azaz egyszerű segélyt osztott a munkanélkülieknek, amivel magasabb jövedelmet értek el, mint munkával.
Rövid távon segít a segély
A Deutsche Bank elemzése szerint (erről alább láthatunk ábrát), az átlagos amerikai személyi jövedelme (amibe a segély is beleszámítandó), a recesszió kezdete óta nagyot nőtt. Sőt, az ötvenes évek óta soha nem emelkedett ilyen jelentős mértékben, mint a koronaválságban, amikor is 40 százalékos emelkedés is megvalósult.
A recessziók időszakát az ábrán szürkével jelzik, amiből kiderül, hogy
a jövedelmek az átlagos recesszióban korábban rendre csökkentek, nem pedig nőttek, mint most.
A heti 600 dolláros extra segély időszaka azonban július végén lezárulhat, ami komoly sokkot okozhat az amerikai gazdaságban. Várhatóan a Kongresszus intézkedik majd valamiféle folytatásról.
Egyes számítások szerint a segélynek köszönhetően az amerikai munkanélküliek épp azzal duplázhatták meg jövedelmüket, hogy elveszítették munkájukat és
az átlagos heti 300 dolláros jövedelem legalább kétszeresét szerezhették meg munkanélküliként.
Ez a pénzeső állt amögött, hogy az amerikaiak legszegényebb negyedének fogyasztása nőtt a legnagyobb mértékben a válság mélypontja óta, júniusra pedig vissza is állt a válság előtti szintre.
Az amerikai politika egyelőre vitázik a gazdaságélénkítő csomag folytatásáról és annak mikéntjéről.
(Fotó: MTI/EPA/C. J. Gunther)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.