Iskolai késelések Kínában is történtek nemrég, pedig állítólag kirekesztették a nyugati dekadenciát
A hazugság lényege, hogy mire használják ezeket a valós problémákat: keleti orientáció, jogállamlebontás, feudálkapitalista önkény.
A disznó az új arany Kínában, ezért a kisebb kínai bankok húsosztással csalogatják az új betéteseket.
Emlékezetes, hogy 2012-ben a spanyol Bankia bank egy 300 eurós betét elhelyezéséért cserébe (exkluzív) pókemberes strandtörölközőt adott az ügyfeleknek. E hagyomány folytatásának tekinthető, hogy a készpénzre szoruló kínai bankok most hasonló trükköt találtak ki a betétesek bevonzására: egyre több kis helyi bank ad egy kevés drága sertéshúst a számlanyitásért járó jutalomként.
Kína kisebb bankjait a csökkenő kamatlábak és a hanyatló állami támogatás terhe sújtja, ami bankrohamokhoz és több kis- és középbank államosításához vezetett.
Mivel kevés remény van arra, hogy a helyzet hamarosan megváltozik, a kínai bankok, amelyek januárban 400 milliárd dolláros likviditási hiánnyal néznek szembe, kénytelenek új betéteket vonzani, mivel általában kevesebb pénzt keresnek a kölcsönzésen mint a nagybankok és kevesebb helyről tehetnek szert forrásokra is.
A disznóhús egyébként nagyon is értékes Kínában, ahol épp a sertéspestis pusztít, emiatt az árak elszabadultak, a fogyasztók pedig nehezen tudnak disznóhúshoz jutni az ünnepi időszak előtt.
Ősszel a kínai kormány már a sertéshús-tartalékokhoz nyúlt, hogy ezt a piacra engedve próbálja enyhíteni az áremelkedést. Egy a BBC-nek nyilatkozó elemző állítása szerint közel négy napnyi fogyasztásra elég ez az állami tartalék.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.