Komoly nemzetközi elismerés érte a Balaton-felvidéket!
A világ legjelentősebb földtani örökségi helyszínei közé választották a Bakony-Balaton-felvidék tájképét.
14 halálos áldozata van a hétfői új-zélandi vulkánkitörésnek. Legutóbb hat áldozat holttestét sikerült kihozni a Fehér-szigetről, de kettőt még mindig keresnek. Kevesen tudják, hogy a vulkánt 1936-ban George Raymond Buttle részvénypiaci kereskedő vásárolta meg. Az ő fia, John Raymond Buttle 2006-ban hunyt el, ekkor örökölte meg három testvér a sajátos birtokot.
A sziget őrzői
Az üzletember később nem volt hajlandó eladni a szigetet a kormánynak, így ma is a Buttle Family Trust tulajdonában van. A sziget tulajdonosait hivatalosan is kinevezték a sziget őrzőinek, de turisták szervezetten látogathatják.
Nagy kérdés, hogy ki felelt a turisták biztonságáért. A magántulajdonú sziget adminisztratív napi ügyeit a kormányzat, nem pedig egy helyi önkormányzat intézi.
Örökségként vulkán
Peter, James és Andrew Buttle meglehetősen furcsa örökséget kapott 2006-ban, hiszen a köztudottan Új-Zéland legaktívabb vulkánja lett a birtokuk. George Raymond Buttle még 1936-ban egy kénbányász cégtől vásárolta meg a területet, kihasználva a nagy recesszióját.
A helyi maori törzs drámai vulkánnak nevezte a helyet és 1830-ban el is adta egy bányászcégnek, néhány hordó rumért. A bányászat 1914-re véget ért, amikor a vulkán egy fala leomlott, ekkor 12 bányász vesztette életét, akiket máig nem sikerült eltemetni.
Az új-zélandi kormány az ötvenes években kezdte érzékelni, hogy bányászat helyett a turizmusban válhatna hasznossá a sziget, de a család nem engedett a nyomásnak, így vált a sziget látogatható magánterületté.
1988-ban a vulkánszigetre 75 ezer dolláros adóalapot határoztak meg.